banner2

Yunan solu CHP'leşiyor! Stefanos Kasselakis ABD'nin Truva Atı mı?

Yunan solu SYRİZA'nın başına yaklaşık 21 yıl ABD yaşayan ve iki ay önce Yunanistan'a dönen ve bir ay önce de partiye üye olan, denizcilik sektörüyle ilgilenen iş insanı Stefanos Kasselakis geçti. 14 Mayıs seçimleri öncesinde Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen ve hüsrana uğrayan ABD'nin yeni piyonu Stefanos Kasselakis seçimlerde başarılı olabilecek mi ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

Dünya 26.09.2023, 11:26 26.09.2023, 12:16
Abone ol
Yunan solu CHP'leşiyor! Stefanos Kasselakis ABD'nin Truva Atı mı?

Yunanistan'nın ana muhalefet partisi SYRİZA'da pazar günü yapılan ikinci tur başkanlık seçimlerini Stefanos Kasselakis kazandı. Kasselakis 133 bin SYRİZA üyesinin sandık başına gittiği ikinci tur seçimlerde oyların yüzde 56.1’ini toplayarak, haziran ayında yapılan genel seçimlerden sonra istifa eden eski başbakan Aleksis Çipras’ın koltuğuna oturdu. Kasselakis'in rakibi Çanakkale göçmeni eski çalışma bakanı Efi Ahcioglu ise yüzde 43.9’da kaldı.

"MİÇOTAKİS'İ ANCAK BEN YENEBİLİRİM"

Kasselakis, hem SYRİZA hem de Yunan siyasi hayatı için "fenomen" teşkil ediyor. Radikal bir sol partinin lideri oldu ama neredeyse tümünü sosyal medyadan yürüttüğü Seçim kampanyasında, soldan, hatta siyasetten bile pek bahsetmedi. Yunanca konuşurken takılan seçmenlere Başbakan Kiriakos Miçotakis’i kastederek “Ondan daha iyi İngilizce konuşuyorum. Ekonomiyi ondan daha iyi biliyorum. Miçotakis’i ancak ben yenebilirim” sloganı ile seslendi.

ABD’NİN TRUVA ATI MI?

21 yıl yaşadığı ABD’den döndükten iki ay sonra SYRİZA lideri seçilmesi, partinin muhafazakar kesiminde ‘Amerikalıların gönderdiği truva atı’ şeklinde değerlendirildi. Hatta ‘Miçotakis’in adamı olmak’ ile bile suçlandı. Kasselakis, kendisinden sık sık övgü ile bahsettiği Amerikalı erkek hastabakıcı Tyler Macbeth ile 4 yıldır birlikte yaşıyor. Vaatleri arasında, eşçinsellerin haklarını sonuna kadar savunmak da bulunuyor. Ayrıca, kilise-devlet işlerinin birbirinden ayrılması sözü de verdi. Kasselakis’in başkan seçilmesi SYRİZA’nın parçalanabileceği iddialarını da arttırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!