banner2

Yunan medyası Yaşar Güler'i çözmeye çalışıyor: Atina'yı gördü, bombalamak istedi!

Türkiye'nin yeni kabinesi onlarca ülkede haberleri süslerken Yunan basını en çok Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Genelkurmay Başkanı Musa Avsever'e yoğunlaştı.

Dünya 07.06.2023, 14:53 07.06.2023, 19:56
Abone ol
Yunan medyası Yaşar Güler'i çözmeye çalışıyor: Atina'yı gördü, bombalamak istedi!

3 Haziran akşamı Türkiye'yi idare edecek yeni kabineyi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Savunma Bakanlığı'na Hulusi Akar'ın yerine Yaşar Güler'in atandığını duyurdu. Genelkurmay Başkanı Güler'den boşalan makama ise Yüksek Askerî Şûrâ toplantısına dek Orgeneral Musa Avsever getirildi. Kara Kuvvetleri Komutanı Avsever, Genelkurmay Başkanlığı ile birlikte iki görevi geçici olarak yürütecek. 

Hem Savunma Bakanlığı hem de Genelkurmay Başkanlığı'ndaki değişimi dünya basını dikkatle izliyor. Türkiye'nin yeni kabinesi pek çok ülke basınında haberleri süslerken Yunan medyası özellikle Yaşar Güler ve Musa Avsever'i çözmeye çalışıyor. 

To Vima gazetesindeki yorumda Orgeneral Güler, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Hulusi Akar'dan daha sadık" sözleriyle tanımlanırken, Güler'in NATO Genelkurmay Başkanları toplantısı için 2021 yılında Atina'yı ziyaret ettiği hatırlatıldı. 

"Peki Erdoğan'ın 'sessiz' savunma bakanı kim?" sorusunun ardından şu ifadeler kullanıldı:

"Ülkemize geldi, misafir ettik. Ardından diğer NATO komutanlarıyla birlikte Akropolis'i gezdirdik. Atina'yı yukarıdan gördü, bombalamak istedi. O dönem Amerikalı mevkidaşıyla da bir araya gelmişti."

Gazete, Yaşar Güler'in aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbecilerin saldırısına uğrayan isimler arasında bulunduğunu da anımsattı. 

Pentapostagma haber sitesi de 69 yaşındaki Orgeneral Yaşar Güler'in Türkiye'nin Suriye'ye yönelik askeri harekâtları sırasında Genelkurmay Başkanlığı koltuğunda oturduğunu anımsatarak "Suriye ve Irak'taki operasyonları yönetti. Hem askerî tecrübesi büyük hem de Erdoğan ona güveniyor" yorumunda bulundu. 

Yayınlanan analizde Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Musa Avsever'in, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 2. Ordu Komutanı olduğuna ve örgütle mücadele ettiğine atıf yapıldı. Yunan sitesi, Ergenekon kumpasını da anımsattı:

"Musa Avsever'in YAŞ toplantısı sonrası Genelkurmay Başkanlığı görevinde kalıp kalmayacağı belli değil. 2021 yılında Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanmadan önce TSK içerisinde çeşitli görevlerde bulundu. Yargıdaki terör yandaşları tarafından yürütülen rezil Ergenekon davaları kapsamında Avsever de hedefteydi. Avsever, Gülenci terör örgütü bağlantılı askerler tarafından 15 Temmuz 2016'daki düzenlenen darbe girişimi sırasında 2. Ordu Komutanı idi."


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!