banner2

Yunan Koramiral'den TCG Anadolu uyarısı: Türkiye'nin niyeti Yunan Silahlı Kuvvetleri'ni dağıtmak

Yunanistan Stratejiik Araştırmalar ve Bilimsel Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve emekli Koramiral Vasillis Martzoukos, Mavi Vatan konusunda uyardı. TCG Anadolu'nun çok büyük bir gelişme olduğunu söyleyen Martzoukos, Türkiye'nin niyetinin Yunan Silahlı Kuvvetleri'ni dağıtmak olduğunu söyledi.

Dünya 30.01.2023, 17:38 30.01.2023, 18:46
Abone ol
Yunan Koramiral'den TCG Anadolu uyarısı: Türkiye'nin niyeti Yunan Silahlı Kuvvetleri'ni dağıtmak

Yunan Emekli Koramiral ve Yunanistan Stratejik Araştırmalar ve Bilimsel Enstisüsü Başkan Yardımcısı Vasillis Martzoukos, Türkiye-Yunanistan gerginliği hakkında konuştu. Türkiye'nin Yunanistan'ı askeri, siyasi ve diplomatik olarak kuşatmaya çalıştığını iddia eden Martzoukos, Türkiye'nin tarihte de emin olmadan herhangi bir hamlede bulunmadığını söyledi ve yeni harp silah sistemlerinin hafife alınmaması gerektiğini belirtti. 

'TCG ANADOLU ÇOK BÜYÜK GELİŞME'

Türkiye'nin yeni harp sistemleri konusunda dikkatli olunması gerektiğiine dikkat çekti ve şu şekilde konuştu:

SİHA'ların konuşlandırılacağı TCG Anadolu çok büyük bir gelişme. Eminim ki Türkiye, Yunanistan'ın ve hatta Güney Kıbrıs'ın planlarını daha karmaşık hale getirmek için Ege hariç diğer alanlarda kullanabilir.

Yunan Emekli Koramiral ve Yunanistan Stratejik Araştırmalar ve Bilimsel Enstisüsü Başkan Yardımcısı Vasillis Martzoukos

'TÜRKİYE'NİN NİYETİ YUNAN SİLAHLI KUVVETLERİNİ DAĞITMAK'

Türkiye'nin Arnavutluk ve Libya'daki askeri varlığına dikkat çeken Martzoukos, sözlerine şu şekilde devam etti:

Muhtemel bir çatışma durumunda Türkiye'nin niyetleri arasında Yunan Silahlı Kuvvetlerini dağıtmak var. Türkiye siyasi, askeri ve diplomatik olarak Yunanistan'ı kuşatmaya çalışıyor. Bunu da Libya ve Balkanlar üzerinden yapıyor. Bu da onun etki alanının Ege'nin daha batısına uzandığı anlamına gelir. Bu bizi ilgilendirmesi gereken bir şey.

'HAVA SAVUNMA SİSTEMİMİZ TÜRKİYE BALİSTİK FÜZELERİNİ HESABA KATMALI'

Martzoukos, Türkiye'nin balistik füzelerine de dikkat çekti. "Ama gerçekçi olmalıyız. Bizim de Türkiye gibi üretmemiz gerekiyor. Hava savunma sistemimiz Türkiye balistik füzelerini hesaba katmalı" dedi. 

MAVİ VATAN UYARISI

Martzoukos, ayrıca, Türk Deniz Kuvvetleri'nin denizaltılar konusunda birkaç yıl içinde büyük ilerleme kaydedeceğini belirtti ve Mavi Vatan'ın Yunanistan'ın egemenlik haklarına zarar verdiğini belirtti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!