Yandex Metrica

Sitede Ara

Yunan gemisi balistik füze ile vuruldu: Komşuya Kızıldeniz'de büyük şok

Yunan gemisi balistik füze ile vuruldu: Komşuya Kızıldeniz'de büyük şok

Kızıldeniz'de Husi rüzgarı devam ediyor. Son olarak Yemenli Husiler Yunanistan'a ait bir gemiyi vurdu. İngiliz güvenlik firması Ambrey, Yunanistan'a ait bir kargo gemisinin Kızıldeniz'de kuzeye doğru seyrederken Yemen'deki Husiler tarafından saldırıya uğradığını bildirdi.

Dünya

06.06.2024, 19:17

Reuters'in haberine göre gemiden gelen sinyallerin iletimi 118 nm'de durdu. İngiliz şirketi, yaptığı açıklamada geminin ismini vermeyen İngiliz şirketinin, Massawa, Eritre'nin doğusunda, Hindistan'ın Murmugao kentinden Süveyş'e doğru yola çıktığını söyledi.

Evlerin yüzde 98'i yıkıldı: Beryl Kasırgası'ndan sonra korkutan uyarı! Evlerin yüzde 98'i yıkıldı: Beryl Kasırgası'ndan sonra korkutan uyarı! Haberi Görüntüle

YUNAN GEMİSİ VURULDU

Ambrey'den yapılan açıklamada, "Geminin 'hedeflendiği iddiası' Husilerin beyan ettiği niyetle uyumluydu" denildi. Yapılan açıklamanın devamında ise, "Husilerin söylediklerine göre gemiye zarar verdiklerine dair bir iddia yok." ifadeleri kullanıldı.

Yemen'in çoğunu kontrol eden İran destekli Husiler, Kasım ayından bu yana Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde düzinelerce insansız hava aracı ve füze saldırısı düzenleyerek, saldırılarını Gazze'deki Filistinlilere destek kampanyası olarak nitelendiriliyor.

Husiler ayrıca İsrail'in Eilat limanına çok sayıda balistik füze ve insansız hava aracı fırlattı.

Fransa'da sandık çıkış anketleri belli oldu: Sol ittifak aşırı sağı gölgede bıraktı Fransa'da sandık çıkış anketleri belli oldu: Sol ittifak aşırı sağı... Haberi Görüntüle

ABD UÇAK GEMİSİNİ DE VURMUŞLARDI

Öte yandan Yemenli Husiler, Kızıldeniz'de ABD uçak gemisi Eisenhower'a 2 defa operasyon düzenlemişti. Konuya ilişkin açıklama yapan Husi askeri sözcüsü Yahya Shari, balistik füzelerle yapılan saldırıyı, "Bu, Yemen'in Sana, Hudeyde ve Taiz vilayetlerindeki ABD-İngiliz saldırılarına yanıttır" ifadelerini kullanmıştı.

Husi siyasi ofisinin bir üyesi olan Muhammed Al-Buhaiti, X hesabında "ABD-İngiliz saldırısı bizi operasyonlarımızı sürdürmekten caydırmayacak (...) Gerilimi tırmandırarak karşılık vereceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading