Yunan basınının Cumhurbaşkanı Erdoğan korkusu "son dakika" olarak yansıdı: Büyük meydan okuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis sert sözlerle yüklendi. Yunan basını, Miçotakis'in sözünde durmayarak ABD Kongresi'ndeki Türkiye düşmanı açıklamalarına karşı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisini jet hızıyla manşetlerine taşıdı.

Dünya 23.05.2022, 21:29 24.05.2022, 00:24
Abone ol
Yunan basınının Cumhurbaşkanı Erdoğan korkusu "son dakika" olarak yansıdı:  Büyük meydan okuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan ABD Kongresi'nde Türkiye düşmanı konuşma yapan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'e sert sözlerle yüklendi. Yunan basını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini son dakika olarak geçti.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in sözünde durmadığını belirten Erdoğan'ın ses getiren açıklaması şöyle:

"Her şeyden önce terör örgütlerinin insanlığın güvenliği için bir NATO’da yer almasını biz kabullenemeyiz dedik. Bu yanlışı Türkiye, Yunanistan ve Fransa’nın NATO’dan çıkışı döneminde biliyorsunuz Türkiye o zaman onlara desteği vermişti. Ve ne oldu, şu anda bu Yunanistan bizimle nasıl bir uyum içinde? FETO terör örgütünün Avrupa’ya gidiş güzergahı şu anda Yunanistan değil mi?

YUNANİSTAN'DA 10'A YAKIN ÜS VAR

İçindeki terör örgütlerini besleyen o değil mi? Ve hepsinden öte şu anda 10’a yakın üs var Yunanistan’da. Ve bu üslerle acaba Yunanistan kimi tehdit ediyor? Bu üsler Yunanistan’da niye kuruluyor?

'ARAMIZA ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİ ALMAYALIM' DEDİK

Şu anda Avrupa Birliği ülkelerine 400 milyon Euro borcu olan bir Yunanistan var. Kendisiyle görüştük. Kendisiyle yaptığımız görüşmede aramıza üçüncü ülkeleri sokmayalım diye mutabık kaldık.

MİÇOTAKİS'İN ABD'DEKİ TÜRKİYE DÜŞMANI AÇIKLAMASI

Buna rağmen, işte şurada geçen hafta bir Amerika ziyareti oldu. Ve Senato’da Türkiye’nin aleyhinde ne gerekiyorsa bu konuşmaları yaptığı gibi, 'F-16’ları sakın Türkiye’ye vermeyin' demek suretiyle Amerika’ya bu şekilde adeta telkinlerde bulundu.

ARTIK BENİM İÇİN MİÇOTAKİS DİYE BİRİSİ YOK

Şimdi biz bu yıl stratejik konsey toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşmeyi de yapmayı asla kabul etmiyorum. Çünkü biz sözünde duracak, şahsiyetli, onurlu siyasetçilerle yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. Kimlerle görüşecekse, kimlere nerede nasıl üsler kurduracaksa buyursun kurdursun. Biz bize yeteriz.

ABD MİÇOTAKİS'İN AĞZINA BAKMAZ

F-16’lar konusunda da öyle zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis’in ağzına bakarak kararını vermeyecektir."

TO VİMA, "SALDIRI" OLARAK GÖRDÜ

Yunanistan'ın hükümet yanlısı ana akım medyalarından olan To Vima, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini, "Yunanistan Başbakanı'na saldırı" olarak verdi.

YENİ GİRİT GAZETESİ: ERDOĞAN'IN SERT AÇIKLAMALARI

Yeni Girit gazetesi, "Erdoğan'ın sert açıklamaları: Artık benim için Miçotakis yok" başlığıyla duyurdu. Miçotakis'in sözünde durmamasına ve Türkiye düşmanı açıklamalarına Erdoğan'ın tepki gösterdiğini belirten gazete, "Türk Cumhurbaşkanı bugün Yunanistan Başbakanı ile tekrar görüşme niyetinde olmadığını açıkladı. Bu sert açıklamalar iki ülke arasındaki atmosferi daha da sertleştiriyor." ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın, "Türkiye, Yunanistan'ı yeniden NATO'ya kabul etme hatası yaptı." sözlerine de yer veren gazete, ABD'ye 10 üs kurduran Atina'ya tepki gösteren Erdoğan'ın, "Atina kime karşı 10 askeri üs kurdu?" sözlerine değindi.

ETHNOS: ERDOĞAN'DAN BÜYÜK MEYDAN OKUMA

Yunan Ethnos gazetesi de gelişmeyi, "Erdoğan'dan büyük meydan okuma: "'Benim için Miçotakis artık yok, onunla bir daha konuşmayacağım'" ifadeleriyle okuyucularına duyurdu.

PROTO THEMA ENDİŞELİ

Yunan Proto Thema gazetesi de benzer ifadelerle haberi görerek, "Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan büyük meydan okuma: 'Miçotakis artık benim için yok'" ifadelerini kullandı.

Gazete ayrıca Türkiye'nin Mavi Vatan Haritası'nı da, "Miçotakis'in Biden'a teslim ettiği harita" ifadeleriyle haberde paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savunma sanayii konuşmalarına yer veren Proto Thema, yakında göreve başlayacak Türk savaş gemilerinden bahsetti.

YUNANİSTAN'DA GÜNDEM: TÜRKİYE VE ERDOĞAN

Öte yandan Twitter'ın Yunanistan gündeminde Türkiye ve Erdoğan en ön sıralara yükseldi. Yunan kullanıcılar açıklamaları tartışıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!