banner2

Yunan basınında MMU korkusu! Atina endişelenmeli

CNN Yunanistan'da çıkan haberde Milli Muharip Uçak'ın Atina'yı endişelendirmesi gereken bir gelişme olduğu belirtilerek "MMU, dünyanın en çok satanı olma eğilimindeki Türk İHA'larının başarılı örneğini izliyor gibi görünüyor. Türkiye, stratejik özerklik, imkan ve cephane yeterliliği hedefiyle yerli savunma sanayisinin daha da geliştirilmesinin temellerini atıyor." ifadeleri kullanıldı.

Dünya 18.03.2023, 20:11 18.03.2023, 21:19
Abone ol
Yunan basınında MMU korkusu! Atina endişelenmeli

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) geliştirdiği  'Milli Muharip Uçak' için 18 Mart çok özel bir gün oldu.

Hangardan bugün çıkan Milli Muharip Uçak için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya üzerinden bir paylaşımda bulundu. Uçağın fotoğraflarını paylaşan Demir, "Şehitlerimizin aziz hatırasına! Milli Muharip Uçak’ımızı 18 Mart’ta hangardan çıkaracağız demiştik. Uçağımız bugün pistin başında! Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşallah gök vatanımızda süzülmesine de şahit olacağız" ifadelerini kullandı.

Çok uzun olmayan bir gelecekte kademe kademe devreden çıkarılacak olan F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan Milli Muharip Uçak (MMU) bugün Türkiye'de olduğu kadar sınır komşumuz Yunanistan'da da dikkat çekiyor.

ATİNA ENDİŞELENMELİ

CNN Yunanistan'da yer alan haberde Milli Muharip Uçak'ın Atina'yı endişelendirmesi gereken bir gelişme olduğunu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'nin 5. nesil prototip savaş uçağı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Ankara'da geliştiriliyor. Uçağın gövdesi geçtiğimiz Aralık ayında tamamlandı.

MMU'nun 16 Mart'ta gerçekleştirilen ilk taksi testini başarı ile geçmesi geliştirme programı için önemli bir kilometre taşı."

Haberin devamında ise MMU'nun motorlarını çalıştırması zorluklara rağmen Türkiye'nin iddialı programının meyvelerini vermeye başladığını gösterdiği belirtiliyor.

MMU'nun ABD'nin savaş uçağı F-35 taşıdığı tüm özellikleri taşıdığına dikkat çekilirken Atina'nın endişelenmesi gereken durumu ise şöyle açıklanıyor:

MMU, TÜRK İHA'LARININ BAŞARILI ÖRNEĞİNİ İZLİYOR

"Türkiye'nin 5. nesil prototip savaş uçağı henüz ilk testini geçti ve önünde birkaç yıllık geliştirme süreci daha var. Ancak tüm bunlara rağmen Türkiye çok önemli bir şeyi kanıtladı. Ülke her şeye rağmen bir savaş uçağı prototipi yapmayı ve onu çok az ülkenin ulaştığı bir aşamaya kadar geliştirmeyi başardı.

Türkiye'nin savaş uçağı asla uçmasa bile Türk savunma sanayisi, teknolojik olarak çok daha ileri ülkelerin alanlarına girerek bilgi birikimi elde ettiği ve yol değiştirdiği için büyük bir kâra sahip.

MMU, dünyanın en çok satanı olma eğilimindeki Türk İHA'larının başarılı örneğini izliyor gibi görünüyor. Türkiye, stratejik özerklik, imkan ve cephane yeterliliği hedefiyle yerli savunma sanayisinin daha da geliştirilmesinin temellerini atıyor. Bunlar Yunanistan'ın her zaman mücadele ettiği alanlar."

MMU TAM BİR SAVAŞÇI

Haberde 5’inci nesil çok rollü savaş uçağı olan MMU'nun hem hava-hava, hem de hava-yer muharebelerinin gereksinimleri için üstün kabiliyetler sağladığı belirtilerek Türk Havacılık Uzay Sanayii’nin yüksek hayatta kalma kabiliyetine haiz, güçlü ve atik platformu olduğu ve bu yönüyle sahip olduğu akıllı ve güçlü savaş kabiliyetleri ile tam bir savaşçı olduğu vurgulanıyor.

Milli Muharip Uçak'ın üstün hava hâkimiyetini de övgülerde bulunaulan haberde yeni silahlarla arttırılmış havadan havaya muharebe menzili, yüksek/süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas ve tam vuruş ve yapay zekâ ve nöral ağ desteğiyle arttırılmış muharebe gücü sayesinde sağladığı hatırlatılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!