Yüksek enflasyon Almanya'da vatandaşın belini büküyor! Raflar boş kaldı, etiketlere zam üstüne zam yapıldı

Almanya, 1981 yılından sonra en yüksek enflasyon oranı ile boğuşuyor. Hal böyle olunca, ülkede fiyatlar uçtu, market rafları boş kaldı. Etiketlere yüzde 111'i aşan zamlar yansıdı.

Dünya 10.04.2022, 10:45
Yüksek enflasyon Almanya'da vatandaşın belini büküyor! Raflar boş kaldı, etiketlere zam üstüne zam yapıldı

Sabah'ın haberine göre, Almanya'da enflasyon rekor seviyeye yükselince etiket fiyatları uçtu. Salgın ve savaş bahanesiyle gıda fiyatları astronomik rakamlara çıktı. Marketlerde raflar boşaldı. Bir litre ayçiçek yağı 5 euroya yükseldi. Ukrayna ve Rusya'dan ithal edilmeyen kolza yağı ve konserve çeşitlerinin fiyatı da hızla arttı. Un, makarna, deterjan, temizlik ürünleri, kağıt mendil, peçete gibi temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları da yükseldi.

YUMURTA YÜZDE 67.2 DOMATES YÜZDE 111.7 ARTTI

1.19 euro olan 10 yumurtanın fiyatı yüzde 67.2 artarak 1.99'a çıktı. 1.79 euroya satılan yarım kilo domates yüzde 111.7 artarak 3.79 euroya yükseldi. Rusya- Ukrayna savaşı başlamadan çubuk makarnayı 79 centten alan tüketiciler şimdi 1.69 euro ödüyor.

Yemeklik katı ve bitkisel yağlar yüzde 19.7, ekmek yüzde 7 yükseldi. Almanya'nın en büyük market zincirleri, yeni fiyat listeleri hazırladı. Ülkenin en büyük süpermarket zinciri olan Aldi'de tereyağı yaklaşık yüzde 30 daha pahalı hale gelecek, et, sosis ve süt ürünleri gibi diğer gıda maddeleri yüzde 20 ila 50 arasında artacak.

VERGİ İNDİRİMİ PLANLANIYOR

Almanya'da da yüksek enflasyona karşı vergi indirimi gündemde. Hazırlanan yasa tasarısıyla ilgili bilgi veren Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, hükümetin enflasyonu vergi indirimiyle azaltmak istediğini söyledi. Fiyatların haziran ayında da fırlayacağı belirtiliyor.

Almanya'da yıllık enflasyon martta yüzde 7.3'e yükseldi. Bu, 1981'deki İran-Irak savaşından bu yana en yüksek fiyat artışı. Enflasyonu gaz, kalorifer yakıtı ve petrol fiyatlarının tavan yapmasına neden olan Ukrayna savaşı körükleniyor. Şubat ayında enflasyon yüzde 5.1'ti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!