banner2

Yetkililerden Nova Kakhovka Barajı uyarısı! Çernobil'den sonra Avrupa'daki en büyük insan yapımı felaket!

Rus güçlerinin kontrolündeki Ukrayna topraklarında yer alan Nova Kakhovka Barajı'nın patlamasının ardından bir çok yerleşim yeri sular altında kaldı. Kiev yönetiminden bölgedeki bilançoya yönelik yapılan açıklamada su seviyesinin önümüzdeki 10 gün boyunca artacağı kaydedildi.

Dünya 09.06.2023, 20:16 10.06.2023, 00:24
Abone ol
Yetkililerden Nova Kakhovka Barajı uyarısı! Çernobil'den sonra Avrupa'daki en büyük insan yapımı felaket!

Ukrayna-Rusya arasında devam eden savaşta taraflar çeşitli olaylarda birbirini suçlamaya devam ediyor. Kiev yönetimi Nova Kakhovka Barajı'nın patlatılmasından Rusya'yı sorumlu tutuyor. 

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Geçtiğimiz yılın Şubat ayında verdiği emir ile başlayan kanlı savaş Ukrayna topraklarında durmaksızın sürüyor.  Ukrayna'nın aylardır beklenen taarruzunun başlamasının ardından patlatılan Nova Kakhovka Barajı Çernobil'den bu yana Avrupa'nın gördüğü en büyük felaket olarak adlandırılıyor. On binlerce insanın tahliye edildiği bölgeden acı haber geldi.

KİEV YÖNETİMİNDEN UYARI

AFP'de yer alan habere göre, baraj patlaması sonrası yaşanan sel nedeniyle en az 5 kişi hayatını kaybetti. Rusya ise ölü sayısının 8 olduğu bilgisini paylaştı. Aynı açıklamada baraj patlaması sonucu yaşanan sel nedeniyle su seviyesinin önümüzdeki 10 gün boyunca yükselmeye devam edebileceği uyarısına da yer verildi.

ERDOĞAN'DAN İKİ LİDERE ARABULUCULUK TEKLİFİ

Savaş sırasında çok defa devreye girerek iki taraf arasında çeşitli anlaşmalara aracılık eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teklifi ile Türkiye bir kez daha arabulucu rolünü üstlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, Erdoğan görüşmede, patlamaya ilişkin, kapsamlı bir soruşturmanın hiçbir şüpheyle mahal vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu ifade etmişti.

RUSYA İDDİALARI KABUL ETMİYOR

Ukrayna saldırının Rus güçleri tarafından gerçekleştirildiğini belirtmiş, Rusya ise bu iddiayı reddetmişti. Kremlin Sözcüsü Peskov, Rus kontrolündeki Herson bölgesindeki Nova Kakhovka barajının yıkılmasının Ukrayna tarafından kasıtlı bir sabotaj olduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!