banner2

Yeni Zelanda tarihinde bir ilk: 'Parlamentoda cinsiyet eşitliğine ulaştık'

Yeni Zelanda'da kadın milletvekillerinin sayısı ilk kez erkek milletvekillerini aştı. Parlamentoda yemin eden yeni milletvvekili Soraya Peke-Mason, "Hükümet tarihinde ilk kez cinsiyet eşitliğine ulaştık." dedi.

Dünya 26.10.2022, 10:07 26.10.2022, 11:22
Abone ol
Yeni Zelanda tarihinde bir ilk: 'Parlamentoda cinsiyet eşitliğine ulaştık'

İşçi Partisi'nden Soraya Peke-Mason'ın İrlanda Büyükelçisi olmak üzere meclisten ayrılan Parlamento eski Başkanı Trevor Mallard yerine Parlamentoya geçmesiyle Yeni Zelanda tarihinde bir ilk yaşandı. Yeni Zelanda Parlamentosunda ilk kez kadın milletvekili sayısı erkek milletvekili sayısını geçti. 

'YENİ ZELANDA İÇİN TARİHİ BİR GÜN'

Mevcut durumda Yeni Zelanda parlamentosunda 60 kadın ve 59 erkek milletvekili yer alıyor. Basın mensuplarıne demeç veren Peke-Mason şu şekilde konuştu:

Bugün birçok ilk var. Birincisi, (parlamentoda) yemin ediyorum. İkincisi, hükümet tarihinde ilk kez cinsiyet eşitliğine ulaştık. Ve muhtemelen, Commonwealth'te Kral III. Charles'a bağlılık yemini eden ilk Parlamento üyesi (Parlamento eski Başkanı Trevor Mallard ) de umutlu! Sadece benim için özel bir gün değil; Aotearoa Yeni Zelanda için önemli ve tarihi bir gün.

MİLLETVEKİLLERİNİN YARISI KADIN OLAN ÜLKELER

Parlamentolar Arası Birlik (PAB) verilerine göre, Yeni Zelanda, bu yıl parlamentosunda en az yüzde 50 kadın temsilci bulunan 6 ülke arasında yer aldı. Diğer ülkeler Küba, Meksika, Nikaragua, Ruanda ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı. 

Verilere göre, küresel olarak milletvekillerinin yaklaşık yüzde 26'sını kadınlar oluşturuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!