Yandex Metrica

Sitede Ara

Yeni salgın alarmı: Vaka sayısı yıl sonunda 1500'e ulaşacak

Yeni salgın alarmı: Vaka sayısı yıl sonunda 1500'e ulaşacak

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, ülkede, koli basili bakterisinin neden olduğu bir salgın bulunduğunu açıkladı. Açıklamaya göre; yıl sonuna kadar vaka sayısının 1500'e yükselebileceği belirtildi.

Dünya

07.06.2024, 12:16

2020 yılında hayatımıza giren ve tüm dünyada milyonlarca insanın ölümüne yol açan Covid-19 pandemisi hafızalardaki tazeliğini korurken, İngiltere'de koli basili salgını vakaları artmaya başladı. Dikkat çeken açıklama İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı'ndan geldi vatandaşlar uyarıldı. İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da koli basili bakterisinin neden olduğu hastalıklarda artış görüldü.

Yapılan açıklamada, bakterinin kanlı ishal gibi ishal türleri ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olduğu belirtilirken, hastalıkların "e.coli" adı da verilen bakteriyi taşıyan gıdalara, hastalığın bulaştığı kişi ve hayvanlarla temas sonucu ortaya çıktığı vurgulandı.

Amerikan ordusu şimdi de Ağrı Dağı'na bakıyor: Türkiye kuşatmasının son ayağı tamamlanıyor Amerikan ordusu şimdi de Ağrı Dağı'na bakıyor: Türkiye kuşatmasının son... Haberi Görüntüle

BULAŞ KAYNAĞI TESPİT EDİLEMEDİ

Açıklamada ülkede bir salgın bulunduğu ifade edilirken vakaların geniş bir bölgede görülmesinin nedeni olarak ulusal çapta dağıtımı yapılan gıdaların ön plana çıktığı belirtildi. Henüz bulaş kaynağı tespit edilemezken  çiftlikler, içme suyu, havuzlar, deniz suyu, göller ya da nehirler olduğu yönünde bir kanıt bulunmadı.

Polonya'da maden ocağında göçük! 78 kişiyi kurtarma çalışmaları sürüyor Polonya'da maden ocağında göçük! 78 kişiyi kurtarma çalışmaları sürüyor Haberi Görüntüle

VAKA SAYISI YIL SONUNDA 1500'E ULAŞACAK

Birleşik Krallık genelinde 4 Haziran itibariyle 113 vaka tespit edildi. Bunun 81'i İngiltere'de, 18'i Galler'de, 13'ü İskoçya'da görüldü. Açıklamada, bir vakanın ise Kuzey İrlanda'da tespit edildiği ancak bu kişinin İngiltere'yi ziyaret geçmişi bulunduğu belirtildi.

Koli basili tespit edilenlerin en küçüğünün 2, en yaşlısının ise 79 yaşında olduğu açıklandı. Yıl sonuna kadar vaka sayısının 1500'e çıkabileceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Bulgaristan'daki dev yangın sınırımıza yaklaştı: Ekipler bölgede! Bulgaristan'daki dev yangın sınırımıza yaklaştı: Ekipler bölgede! Haberi Görüntüle

HANGİ ÖNELMLER ALINMALI?

Salgının önüne geçilebilmesi için ellerin sık sık sabun ve ılık suyla yıkanması, gıda hijyen önlemlerine uyulması, meyve ve sebzelerin iyice yıkanarak pişirilmesi, ishalken başkalarıyla temasın kesilmesi ve mümkünse okul ve işe gidilmemesi önerildi. Koli basilinin ishalin yanı sıra mide krampları, kusma ve ateşe neden olduğu açıklandı.

İshal ve kusma şikayetleri olan kişilerin başkalarına yemek hazırlamaması gerektiğini belirtildi. Ayrıca semptomlar geçtikten 48 saat sonrasına kadar okula, işe ya da kreşe dönülmemeli.

İngiltere Gıda Standartları Kurumundan Daren Whitby de salgın kaynağının bir ya da birden fazla gıda ürünü olabileceği üzerinde durduklarını ifade etti.

Whitby, gıda satın almaktan hazırlamaya kadar dikkatli olmak gerektiğinin altını çizerek, "Elleri, yemek yapımında kullanılan ekipmanları, mutfak eşyalarını ve yüzeyleri iyice temizlemek çapraz bulaşmayı da engeller." dedi.

Açıklamada, 1 yaş altı bebekler, sütten kesilen çocuklar, uzun süre idrar yapmayan 5 yaş altı çocuklar ile 7 günden uzun ishal ve 2 günden uzun kusma şikayeti olanların bir an önce sağlık kuruluşlarıyla temasa geçmeleri önerildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading