banner2

Yeni güzergahtan ilk sevkiyat: Tahıl gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti

Tahıl Gemisi Türk Kara Sularında. Yeni rotadan ilk tahıl sevkiyatı İstanbul Boğazı’ndan geçti. Ukrayna’daki limandan yola çıkan gemi 3 bin ton tahıl taşıyor.

Dünya 22.09.2023, 07:59 22.09.2023, 18:33
Abone ol
Yeni güzergahtan ilk sevkiyat: Tahıl gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in rafa kaldırdığı tahıl koridoru anlaşmasının yeniden yürürlüğe girmesi için Türkiye'nin gösterdiği yoğun çaba devam ederken dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

YENİ ROTADAN İLK SEVKİYAT

Ukrayna tahılını taşıyan "Resilient Africa" isimli yük gemisi, İstanbul Boğazı'ndan geçti. Ukrayna'dan yola çıkan, 76 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindeki gemi, İstanbul Boğazı'ndan geçerek İsrail'e doğru hareket etti. Ukrayna’daki limandan yola çıkan gemi 3 bin ton tahıl taşıyor.

MÜRETTABAT KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov, Palau bandralı Resilient Africa ve Aroyat adlı gemilerin mürettebatının, Ukraynalı, Türk, Azeri ve Mısırlılardan oluştuğunu söyledi.

''BM’NİN DAHLİ YOK''

Öte yandan Reuters Haber ajansına konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Birleşmiş Milletler yetkilisi, söz konusu süreçte BM’nin dahlinin olmadığını söyledi. Tarım ürünlerinin ihracatını kolaylaştırmak amacıyla hem Kiev hem de Moskova ile çalışmaların sürdüğünü belirten yetkili, “Normal ticaretin, özellikle de küresel gıda pazarlarının tedarikine ve istikrarına yardımcı olan hayati gıda maddelerinin yeniden başlamasına yönelik tüm çabaları memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!