Yandex Metrica

Sitede Ara

Yazışma yanlışlıkla yayımlandı! ABD'den casusluk programı: Hedef üst düzey Venezuela yetkilileri!

Yazışma yanlışlıkla yayımlandı! ABD'den casusluk programı: Hedef üst düzey Venezuela yetkilileri!

ABD'li haber ajansı Associated Press, gizli yazışmalara dayandırdığı haberinde ABD hükümetinin casusluk operasyonunun üst düzey Venezuelalı yetkilileri hedef aldığını öne sürdü. Ele geçirilen gizli notlarda, ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi'nin Venezuela'ya gizli ajanlar göndererek ülke liderlerine karşı uyuşturucu kaçakçılığı davalarını gizlice kaydetmesi için yıllarca sürdürdüğü gizli operasyonu ayrıntılarıyla anlatıyor. 

Dünya

15.02.2024, 06:29

Associated Press'in ele geçirdiği yeni bir bilgiye göre ABD, Venezuela'ya gizli ajanlar göndererek ülke liderlerine karşı uyuşturucu kaçakçılığı davalarını gizlice kaydettikleri gizli bir operasyon yürütüyor.

SMO Sultan Murat Tümeni Komutanı Fehim İsa: 'Türkiye bu çağdaki Nuh’un gemisidir' SMO Sultan Murat Tümeni Komutanı Fehim İsa: 'Türkiye bu çağdaki... Haberi Görüntüle

PARA PORSUĞU OPERASYONU 

2018 tarihli 15 sayfalık belgede, "Para Porsuğu Operasyonu" ismi verilen operasyon kapsamında, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro dahil birçok üst düzey yetkilinin hedef alındığı ifade edilerek, "Bu operasyonun tek taraflı ve Venezuelalı yetkilileri haberdar etmeden yapılması zaruridir." denildi. Konuya yakın iki kaynak, bu notun, DEA ve Miami'deki savcıların 100 civarında Venezuelalıyı soruşturmak için 2013'te başlattığı "Para Porsuğu Operasyonu"nun "agresif bir şekilde genişlemesi" demek olduğunu belirtti.

Rusya'dan Ukrayna'yı zora sokan karar! Avrupa'nın tavrı değişebilir Rusya'dan Ukrayna'yı zora sokan karar! Avrupa'nın tavrı değişebilir Haberi Görüntüle

"BİZ DÜNYANIN POLİSİYİZ"

AP'nin haberinde, ABD'nin, başından bu yana planın, uluslararası hukukun ihlali tartışmasını beraberinde getirdiğini kabul ettiği yorumu yapıldı. Daha önce DEA'nın Venezuela ataşesi olan Wes Tabor, yaptığı açıklamada, "Bunu açıkça söylemek istemeyiz ama biz dünyanın polisiyiz." ifadesini kullandı. Operasyon hakkında yorum yapmayan Tabor, Venezuela gibi ülkelerde tek taraflı ve gizli operasyonların etkili olabileceğini kaydetti. Tabor, "Bu ülkeler düzenbaz rejimlerse ve ABD'lilerin hayatı söz konusuysa ülke kanunlarına uyan bir iş yapmıyoruz. Venezuela özelinde de, bizi uyuşturucuya boğuyorlar ve bu risk almaya değer." görüşünü paylaştı.

İsveç'ten şaşırtmayan karar! Provokatör Momika'ya sahip çıktılar İsveç'ten şaşırtmayan karar! Provokatör Momika'ya sahip çıktılar Haberi Görüntüle

ULUSLARARASI HUKUK HİÇE SAYILDI 

AP'nin haberinde, ortada ABD'yi bu konuda hukuki olarak sorumlu tutacak bir mekanizma bulunmadığı ancak ABD'nin bu operasyonla uluslararası hukuku hiçe saydığı belirtildi. Virginia'daki William & Mary Üniversitesi Hukuk Profesörü Evan Criddle, uluslararası hukukun, bu tür gizli operasyonların, hedef alınan ülkenin rızası bulunmadan yapılmasını yasakladığına dikkati çekerek, bu yazışmanın açığa çıkmasıyla, ABD'nin utanmasını, Venezuelalı diplomatların itirazları dile getirmesini ve potansiyel olarak gelecekteki işbirliğinin baltalanmasını beklediğini bildirdi.

Avrupa'da KKTC paniği! Türk Devletleri Teşkilatı toplantısına katılan Orban'a AB'den tepki: Avrupa Birliği'ni temsil etmiyor Avrupa'da KKTC paniği! Türk Devletleri Teşkilatı toplantısına katılan Orban'a AB'den... Haberi Görüntüle

YAZIŞMA YANLIŞLIKLA YAYIMLANDI

Habere konu olan söz konusu yazışmanın geçen yıl Manhattan Başsavcılığı tarafından iki eski DEA yetkilisinin yargılanması esnasında "yanlışlıkla" internet sitesinde yayımlandığı kaydedildi. Belge birkaç saat içinde siteden kaldırılsa da AP muhabirinin ısrarı üzerine başsavcılığın belgeyi AP'ye vermek zorunda kaldığı belirtildi. AP, operasyonda yer alan yerel kişileri ifşa edebileceğinden, notun orijinaline haberde yer vermedi.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading