banner2

Yağ yakmak için değil, işkence aleti olarak kullanılıyordu

Koşu bandı spor salonlarında en çok tercih ettiğimiz aletlerden biri. Geçmişinde korkunç ve enteresan bir hikayesi olduğunu biliyor muydunuz? Farklı bir amaç için icat edilen bu alete bakış açınız tamamen değişebilir...

Dünya 17.11.2021, 10:02 17.11.2021, 11:15
Abone ol
Yağ yakmak için değil, işkence aleti olarak kullanılıyordu

Koşu bandı, spor salonu dışında spor severlerin evinde de kullandığı önemli bir spor aleti. Ancak koşu bandının çok eskilere dayanan enteresan ve tüyler ürpertici bir tarihi var.
Koşu bandının icadının ardındaki tüyler ürperten gerçek ne? İşte gerçekler..

YAĞ YAKMAK İÇİN DEĞİL, BİR İŞKENCE CİHAZI OLARAK TASARLANDI

Koşu bandı, 1918 yılında İngiliz mühendis Sir William Cubitt tarafından icat edildi. Ancak bu icadın arkasında korkunç bir gerçek yatıyor. Cezaevinde yatan mahkumlar için bir işkence aleti olarak tasarlanan cihaz tamamen ahşaptan imal ediliyordu.

MAHKUMLAR GÜNDE EN AZ 6 SAAT KOŞUYORLARDI

İlk koşu bandı kendi etrafında dönen bir cıvataya benziyordu. Cihazın altındaki tekerlekler döndükçe, mahkumlar da yürümek zorunda kalıyordu. Daha çok merdiven tırmanmaya benzeyen bu alet mahkûmların durduğu an düşüp ölmesine neden oluyordu. Genellikle bir mahkûm günde en az 6 saatini bu bandın üzerinde geçiriyordu ve bu 14 basamaklı bir merdivene hatta Everest’e tırmanmaya eş değerdi.

İNGİLİZ YAZAR OSCAR WILDE BİLE KULLANDI

İngiltere'de yönetim 50 hapishanede aleti kullanmaya devam etme kararı aldı. Oscar Wilde'da hapishane zamanında bu aletin üzerinde çalıştırıldı. Oscar Wilde, iddialara göre bu aletin üzerine çıktığında çok zorlanıyordu. Bazı mahkumlar işledikleri cezanın büyüklüğüne göre 10 saat aletin üzerinde yürütülüyordu. Halkın izleyip ibret alması sağlanıyordu.

YÜZLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İngiliz mühendis Cubitt'in bu icadı, İngiltere'den ABD'ye kadar ulaştı. Artık ABD'de işkence aleti olarak kullanılmaya başlanmştı ancak bu işkencelerin bedeli çok ağır olmaya başladı. Birçok mahkum vücutlarında meydana gelen sakatlık sebebiyle ve düzgün beslenemediği için korkunç şekilde hayatını kaybetti. Bunun üzerine hapishaneler bu yönetmeliği kaldırarak işkence yöntemini durdurdu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!