banner2

Wall Street Journal: Ukrayna'nın Türk yapımı SİHA'ları Rusya'nın devasa askeri avantajını ortadan kaldırabilir

Wall Street Journal, olası bir savaşta Ukrayna'nın Rusya'ya karşı en büyük silahının Türk İHA ve SİHA'ları olduğunu yazdı.

Dünya 13.02.2022, 11:43
Abone ol
Wall Street Journal: Ukrayna'nın Türk yapımı SİHA'ları Rusya'nın devasa askeri avantajını ortadan kaldırabilir

ABD’nin en büyük gazetelerinden Wall Street Journal, Ukrayna’nın Rus ordusuna karşı en büyük silahını açıkladı. Gazete, “Ukrayna’nın SİHA’ları Rusya’nın devasa askeri avantajının bir kısmını ortadan kaldırabilir” başlığını kullandı.

Ukrayna’nın Türk İHA ve SİHA’larını bölgedeki Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı kullandığını ve şimdi Rusya’ya karşı daha geniş kapsamlı bir savaş için hazır olduğunun dile getirildiği analizde, Ukrayna ordusunun ilk drone saldırısı ile geçen Ekim ayında Rusya’ya ait bir obüsü imha ettiği de hatırlatıldı.

TÜRK İHA VE SİHA'LARI AVANTAJ SUNUYOR

Bu gelişme üzerine Rusya’nın Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık’ın Kiev’e yeni ve gelişmiş silahlar sağlayarak Moskova’nın güvenliğini tehdit ettiği yönünde şikayetleri olduğunu yazan gazete, “Şimdi, 130 bin asker Ukrayna sınırına konuşlandı ve Washington bir işgal uyarısı yaparken, Bayraktar TB2 olarak da bilinen Türk İHA ve SİHA’ları Ukrayna’ya, Rusya’nın devasa askeri avantajını ortadan kaldırabilecek bir fırsat sunuyor” yorumunu yaptı.

Wall Street Journal, Rusya’nın askeri ve silah bazında büyük bir avantajı olduğunu ve Ukrayna’nın hava savunma sistemlerinin eski olduğunu yazarken, Türkiye’de yabancı parçalarla tamamlanan İHA ve SİHA’ların Azerbaycan tarafından Rusya’nın müttefiki Ermenistan’a karşı da kullanıldığı yazıldı.

'KENDİMİZİ SAVUNMA YETENEĞİMİZ KONUSUNDA GÜVEN VERİYOR'

Ukrayna parlamentosunun savunma sanayi ve teknik modernleşme alt komitesinin başkanı Igor Kopytin, “Türk İHA ve SİHA’lar bizim kendimizi savunma yeteneğimiz konusunda güven veriyor” dedi.

TB2’lerin güvenilir ve düşük bütçeli olduğuna dikkat çekerken, Kiev’de yaşayan savunma sanayi üzerine uzmanlaşan gazeteci Yuriy Butusov, “Rusya’ya ait hava savunma sistemleri TB2’yi belirli bir mesafeden algılayamıyor. Ukrayna, bu İHA’lardan gelen görüntülerle savaş yönetim sistemine bağlanıyor ve Rusya’nın İHA’ları düşüremeyeceği bir durumda gözlem yapabiliyor” yorumunu yaptı.

Ukrayna’da yaklaşık 20 TB2 olduğu belirtilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’ya ziyaretinin de kritik bir öneme sahip olduğu kaydedildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!