banner2

Wagner'ın mıntıkasında uçak patladı! Gözler Rusya'ya çevrildi: Dev uçakta 140 yolcu olduğu tahmin ediliyor

Rusya'da Wagner bilmesi devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Yevgeni Prigojin önderliğinde Rusya'ya karşı isyan bayrağını açan Wagner Grubu, başkent Moskova'ya kadar yürüyüşünü sürdürmüştü. Daha sonra Belarus Lideri Aleksandr Lukaşenko'nun araya girmesiyle geri çekilen Wagner Lideri bir süre Belarus'da saklandıktan sonra şüpheli uçak kazasıyla hayatını kaybetmişti. Söz konusu olay hala gizliliğini korurken bir gizemli uçak kazası haberi de Mali'den geldi.

Dünya 27.09.2023, 17:34 28.09.2023, 20:42
Abone ol

2500 metrelik pistin son kısımlarına ulaşan Sovyet yapımı Il-76 aniden havaya uçtu. Mali’nin kuzeyindeki Gao Havalimanı yakınlarında düşen uçağın, Rus paralı asker grubu Wagner’e ait olduğu açıklandı.

UÇAK WAGNER'E AİT

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre ülkenin kuzeyindeki Gao Havalimanı yakınlarında 23 Eylül 2023 tarihinde düşen uçağın "Ilyushin-76" olduğunu ve Rus paralı asker grubu Wagner’e ait olduğunu açıkladı. Gao Havalimanı pistinin yakınlarında düşen uçağın alevler içinde kaldığı aktarıldı. Yerel kaynaklar, uçağın Mali ordusuna ekipman taşıdığını bildirdi.

140'A YAKIN YOLCU 

Mali’deki haber kaynaklarda geçen haberde uçağın Minsk’ten Mali’ye uçtuğu belirtirken rotaya ve kazadaki can kaybına ilişkin resmi bir açıklamaya yer vermedi. Fakat söz konusu uçakta 140 kadar yolcunun olduğu düşünülüyor. 

PRİGOJİN NASIL ÖLMÜŞTÜ?

Geçtiğimiz yaz Putin'e karşı darbe girişiminde bulunan ve 24 saat sonra Moskova yönetimi ile anlaşan Yevgeny Prigojin'in uçağı Rus liderin memleketi olan St. Petersburg üzerindeyken patladı ve düştü. Kazada Prigojin'in yanı sıra Wagner'in ağır topları, pilotlar ve uçuş görevlileri de hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!