banner2

Wagner Grubu kimdir? Wagner paralı askerler kimlerdir?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve hükümet üyeleri için 400 kişiden oluşan bir suikast ekibini Kiev'e gönderdiği öne sürüldü. Bunun üzerine internette "Wagner Grubu kimdir? Wagner paralı askerler kimlerdir?" diye arama yapılmaya başlandı. Peki Wagner Grubu kimdir? Wagner paralı askerler kimlerdir?

Dünya 01.03.2022, 14:41
Abone ol
Wagner Grubu kimdir? Wagner paralı askerler kimlerdir?

Rusya Ukrayna arasındaki savaş giderek büyüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve hükümet üyeleri için Afrika'dan 400 kişiden oluşan bir suikast ekibini Kiev'e gönderdiği öne sürüldü. Bunun üzerine internette "Wagner Grubu kimdir? Wagner paralı askerler kimlerdir?" diye arama yapılmaya başlandı. Peki Wagner Grubu kimdir? Wagner paralı askerler kimlerdir?

WAGNER GRUBU KİMDİR?

Wagner Grubu, Rusya merkezli özel bir askerî şirkettir. Şirketin, özellikle Doğu Ukrayna ve Suriye başta olmak üzere dünyadaki diğer çatışma bölgelerinde bulunan bir paramiliter örgüt olduğu düşünülmektedir. Wagner Grubu, daha önce Blackwater olarak tanınan ABD merkezli güvenlik şirketi Academi ile de kıyaslanmakta olup Rusya'nın dış çıkarlarının savunulmasını sağlamak için Rus hükûmetine bağlı olduğu düşünülmektedir.
Wagner Grubu'nun, 2010'ların başında eski GRU Spetsnazı Yarbayı Dmitri Utkin tarafından kurulduğundan şüphelenilmektedir.

RUSYA'DA YASAK OLDUĞU İÇİN ARJANTİN KAYITLILAR

2016 başlarında 1,000 kadar çalışanı olup Aralık 2017 tarihi itibarıyla 6.000'den fazla çalışanı vardır. Rusya yasalarına göre özel askeri şirketlerin faaliyetleri yasak olduğundan şirket 2016 itibarıyla Arjantin kayıtları altındadır. Grubun ana yatırımcısının Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin ile yakın bağlantılara sahip bir iş adamı olan Yevgeni Prigojin olduğu iddia edilmektedir. Wagner Grubu, ilk olarak 2014 yılında Kırım krizi sırasında ortaya çıktı ve yarımadanın kansız ve sessiz bir şekilde ilhak edilmesi sırasında Rus birlikleri beraber hareket etmekteydi. Kırım'ın ilhak edilmesinden sonra Donbass Savaşı'nda ayrılıkçı güçlere yardım ettiler. Wagner Grubu, Ekim 2015 tarihinde Rusya'nın Suriye'de başlattığı askerî harekâtın ardından Suriye hükûmeti güçleri safında bulundu. Wagner'in bu yurt dışı faaliyetlerinde GRU'dan destek ve koordinasyon aldığı iddia edimektedir. 2018 yılı itibarıyla grup İkinci Libya İç Savaşı’nda Halife Hafter güçleri ile birlikte savaşmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!