DOLAR
9.3217 0.29
EURO
10.8455 0.18
ALTIN
533.21 0.86
BIST
1432.59 0.19

Volkswagen binlerce çalışanını işten mi çıkaracak?

Yalnızca Almanya’nın değil aynı zamanda dünyanın da otomotiv devleri arasında başı çeken Volkswagen’in, bünyesinde çalışan 30 bin kişinin işine son vereceği iddia edildi.

Dünya 13.10.2021, 15:47 13.10.2021, 15:57
Volkswagen binlerce çalışanını işten mi çıkaracak?

Volkswagen binlerce çalışanın işine son mu verecek?

Alanında dünyanın önde gelenlerinden biri olan Alman otomobil devi Volkswagen’in (VW), iklim korunması konusunda önlemlerinin süratle hayata geçirilmesi amacıyla, gelecek dönemlerde 30 bin çalışanının işine son vermeyi planladığı öne sürüldü.

DIESS'İN PLANI TOPLANTIDA AÇIKLADIĞI İDDİALAR ARASINDA

Hürriyet'in, günlük ekonomi gazetesi Handelsblatt'a dayandırdığı haberine göre, Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess’in geçtiğimiz ay düzenlenen Denetleme Kurulu toplantısında, sadece Almanya’daki mevcut fabrikalarında görev yapan personel sayısını 30 bin kadar azaltacakları yönünde açıklama yaptığı belirtildi.

Diğer taraftan Herbert Diess’in bahsettiği bu şirket planından İşyeri İşçi Temsilciliği’nin, Aşağı Saksonya eyalet hükümetinin, sendikanın ve hatta önemli ölçüde Volkswagen’in hisse senetlerine sahip Porsche/Piech ailelerin de haberdar olmadığı belirtildi. 

Tüm dünyada çevre dostu olmasıyla da öne çıkan elektrikli otomobil üretimine önem verme konusunda  kararlı bir duruş sergileyen Diess’in büyük ölçüde tasarruf yoluna gitmeyi planlarken, 30 bin çalışanı ile de yollarını ayırma konusunda kararlı olduğu öne sürüldü.

Dünya genelinde toplam 200 bin kadar çalışanı olan Volkswagen'ın yalnızca Almanya'da 120 bin çalışanı var ve diğer ülkelerdeki çalışanlarının bu planlardan etkilenip etkilenmeyeceğine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?