banner2

Varşova'da TB2 heyecanı

Türk SİHA teknolojisi ilgi odağı olmaya devam ediyor. Polonya Savunma Bakanı, Bayraktar TB2'ye dair mesajında "İyi haberler yakında geliyor" diye yazdı

Dünya 21.05.2021, 11:49 22.05.2021, 15:35
Abone ol
Varşova'da TB2 heyecanı

Türk SİHA teknolojisi ilgi odağı olmaya devam ediyor. Pek çok savaş cephesindeki başarılarıyla tüm dünyada adından söz ettiren Baykar üretimi Bayraktar TB2'ler Ukrayna ve Azerbaycan'ın ardından şimdi de Polonya'ya ihraç edilecek. Yoğun Rus tehdidine yönelik önlemler kapsamında Türkiye'den silahlı insansız hava aracı almaya hazırlanan Varşova yönetimi, olası bir sıcak temas sırasında TB2'leri Rus hava savunma sistemlerine karşı kullanacak. 

İLK İŞARETİ VARANK VERMİŞTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın geçtiğimiz günlerde "Avrupa semalarında Türkiye’den satın alınan Bayraktar’ların ve Anka’ların uçtuğunu göreceğiz" şeklindeki açıklamasını teyit eden haber Polonya'dan geldi. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, "İyi haberler yakında geliyor. Beklemede kalın" notuyla Bayraktar TB2 SİHA fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaştı. Bu paylaşım Avrupa medyasında da ses getirdi. Çek haber sitesi Echo24, Rusya'yı tehdit olarak gören Polonya'nın Türkiye’den SİHA almasının 'mantıklı' bir hamle olduğunu belirterek, "Türkiye bir silah süper gücü olarak rolünü teyit ediyor. Türk silahlarını satın alan devletlerin sayısının artması beklenebilir" ifadelerini kullandı.

6+6 ŞEKLİNDE OLMASI BEKLENİYOR

Polonya medyasına göre Varşova yönetimi ilk etapta Türkiye'den 6 adet SİHA alacak. Sonrasında bu sayının 12'ye çıkarılması bekleniyor. Anlaşmaya dair imzaların Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda'nın önümüzdeki günlerde Türkiye'yi ziyareti sırasında atılacağı belirtiliyor. Çek medyasından askeri analist Lukas Visingr'e göre, 'bir silah süper gücü' olarak rolünü teyit eden Türkiye, önümüzdeki dönemde başka Avrupa ülkelerine de çeşitli silah sistemleri satabilir. 

RUS SİSTEMLERİNİ İMHA ETMİŞTİ

Suriye, Libya ve Azerbaycan'da Rus hava savunma sistemlerine karşı üstünlük kurarak kendini ispatlayan Bayraktar TB2'ler, Ukrayna ve Azerbaycan'a ihraç edilmişti. Baykar imzalı Bayraktar dışında TUSAŞ yapımı ANKA SİHA'lar ise geçtiğimiz yıl Tunus'a ihraç edilmişti. Türk SİHA'larının ihracı için farklı ülkelerle temasların devam ettiği biliniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!