banner2

Ursula von der Leyen'dan Bosna Hersek açıklaması: 'AB yolunda ilerleme zamanı'

Avrupa Komisyonu Bakanı Ursula von der Leyen Bosna Hersek'e resmi ziyarette bulundu. Von der Leyen Saraybosna'da yaptığı konuşmada, "Bosna-Hersek, Avrupa Birliği'nin kalbinde bir yere sahiptir. Bu nedenle aday statüsü önerdik. Şimdi ülkenin yeniden bir araya gelip AB yolunda ilerleme zamanıdır." dedi.

Dünya 28.10.2022, 13:43
Abone ol
Ursula von der Leyen'dan Bosna Hersek açıklaması: 'AB yolunda ilerleme zamanı'

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Kosova ziyaretinin ardından bugün Saraybosna'ya gitti. Komisyon'un Bosna-Hersek'teki yetkililerle tartışılacak konulardan biri olacak olan BH aday statüsü tavsiyesinden sonra bir Avrupa Birliği yetkilisinin ilk ziyareti olacak.

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Caferoviç, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Milorad Dodik ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic

Avrupa Komisyonu Başkanı Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç tarafından havaalanında karşılandı. Turkoviç “Ülkemiz için önemli bir resmi ziyaret. Avrupa Birliği bizim kilit ortağımızdır. Vatandaşlar ve devlet, BH aday statüsü ve istikrar ve ilerlemeye katkı yoluyla ek ilerleme bekliyor," şeklinde konuştu.

'AB YOLUNDA İLERLEME ZAMANI'

Von der Leyen, Saraybosna'da yaptığı konuşmada "Bosna-Hersek, Avrupa Birliği'nin kalbinde bir yere sahiptir. Bu nedenle aday statüsü önerdik. Şimdi ülkenin yeniden bir araya gelip AB yolunda ilerleme zamanıdır." ifadelerine yer verdi. 


Bosna Hersek'in başkentine gelişinin ardından Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı üyeleriyle bir araya gelen Von der Layen, daha sonra Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Zoran Tegeltija ile bir araya gelmesi planlanıyor. Corridor Vc'de yeni inşa edilen İvan Tüneli'ni açacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!