banner2

Ürdün Kralı, Biden'a Suriye için yeni bir yol haritası sundu

Washington Post'un haberine göre Ürdün Kralı Abdullah, geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleştirdiği Beyaz Saray ziyaretinde Suriye için yeni bir yol haritası sundu.

Dünya 22.07.2021, 11:57
Abone ol
Ürdün Kralı, Biden'a Suriye için yeni bir yol haritası sundu

Ürdün Kralı II. Abdullah ve oğlu Prens Hüseyin, Pazartesi günü ABD’nin başkenti Washington’daki Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile görüştü.

Washington Post gazetesinin haberine göre, iki gün süren ziyaret kapsamında taraflar, İsrail-Filistin barış görüşmelerinin yanı sıra, Suriye’deki savaşı da ele aldı.

Görüşmeye dair bir makale kaleme alan Washington Post yazarı David İgnatius, Kral Abdullah’ın Biden’a Suriye’de normalleşme çalışmaları için yeni bir yol haritası sunduğunu aktardı.

İgnatius, Kral Abdullah’ın Ürdün, Rusya, Suudi Arabistan, Mısır ve Suudi Arabistan’ın içinde bulunduğu Suriye çalışma grubuna ABD’nin de dahil olmasını istediğini öne sürdü.

Ürdün Kralı’nın Biden’a Rusya üzerinden Esed rejimiyle de iletişim kurulmasını teklif ettiğini belirten İgnatius, Biden’ın ise bu teklife herhangi bir cevap vermediğinin altını çizdi. 

ARAP LİDERLER, ARD ARDA WASHİNGTON’DA

Öte yandan, Arap ülkeleri liderlerinin ardı ardına Washington’u ziyaret etmeleri dikkat çekiyor.

Arap medyasında yer alan haberlere göre, Biden’ın göreve geldiğinden beri Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile görüşmemesine rağmen önceki hafta Suudi Arabistan Prensi Halid Bin Selman Beyaz Saray’ı ziyaret ederek burada ABD’li üst düzey yetkililerle bir araya geldi.

Bin Selman’ın ardından geçtiğimiz hafta da Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Irak’taki erken seçimlere yaklaşık 20 gün kala Washington’da Biden ile görüşmüştü.

ABD-ÜRDÜN İLİŞKİLERİ YUMUŞUYOR

Kral Abdullah’ın Washington ziyareti ise Ürdün-ABD ilişkilerinin yumuşama göstergesi olarak gösteriliyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018 yılında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler soğumuştu.

Biden’ın Filistin konusunda Trump’tan farklı bir tutum belirlemesi ise Ürdün Kralı’nın yeniden ABD ile görüşmesini beraberinde getirdi.

Washington Post’un haberine göre Kral Abdullah, Washington ziyareti kapsamında İsrail’deki yeni hükümet ile güvenlik alanında işbirliği sağlamak ve gerilimi azaltan bir politika izlemek hususunda umutlu olduğunu bildirdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!