banner2

Ürdün Kralı 2. Abdullah: ''Filistinliler için tüm imkanlarımızı sunacağız''

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Filistin'de ateşkesi yapılandırılması gerektiğini belirterek, Filistin halkının meşru ve adil taleplerini karşılayan bir siyasi süreç istedi.

Dünya 24.05.2021, 17:37
Abone ol
Ürdün Kralı 2. Abdullah: ''Filistinliler için tüm imkanlarımızı sunacağız''

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Filistin halkının meşru ve adil haklarını karşılayan bir siyasi sürecin etkinleştirilmesi için Filistin meselesine uluslararası alanda önem verilmesi ve Gazze'de varılan ateşkesin yapılandırılması gerektiğini belirtti.

Ürdün Kraliyet Divanından yapılan yazılı açıklamaya göre, resmi ziyaret için Amman'a gelen Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri'yi kabul eden Kral 2. Abdullah, Filistin'de yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmede Kral 2. Abdullah, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını garanti altına alan, iki devletli çözüm temelinde, kapsamlı ve adil bir barış için etkin uluslararası bir duruşun netleşmesi adına yoğun çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Filistinlilere destek için tüm imkanlarını sunmaya devem edeceklerini kaydeden Ürdün Kralı, İsrail saldırılarının Gazze'deki etkilerinin hafifletilmesi amacıyla Kahire ile Amman arasında süren iş birliğinin önemine işaret etti.

Kral 2. Abdullah, Kudüs'te Müslüman ve Hristiyanlara ait kutsalların korunması, tarihi ve hukuki yapının olduğu gibi himaye edilmesi için Haşimi vesayeti esası üzerinde çaba göstermeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Sisi'nin mektubunu teslim aldı

Öte yandan, Ürdün ile Mısır arasındaki güçlü ilişkiler, istişare ve koordinasyondan övgüyle söz eden Kral 2. Abdullah, Şukri ile yaptığı görüşmede Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin kendisine yolladığı mektubu da teslim aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!