Ünlü profesörden ABD için çöküş kehaneti: Trump Terminatör gibi geri gelecek, 400 milyon silah ateşlenecek

2030 yılına dek ABD'nin çökeceğini, ülke demokrasisinin felç olacağını ileri sürerek dünya çapında gündem olan Prof. Thomas Homer-Dixon, önümüzdeki döneme ilişkin yeni iddialarda bulundu.

Dünya 22.01.2022, 14:23 22.01.2022, 14:45
Abone ol
Ünlü profesörden ABD için çöküş kehaneti: Trump Terminatör gibi geri gelecek, 400 milyon silah ateşlenecek

Amerikalı Birleşik Devletleri'nin 2030 yılında çökeceği iddiası dünya çapında ses getiren Kanadalı Profesör Thomas Homer-Dixon, Yeni Şafak yazarı Nedret Ersanel'e önemli açıklamalarda bulundu. TVNET'teki Akıl Odası programında salı günü yayınlanacak röportajdan bazı kesitleri gazetedeki köşesinde aktaran Ersanel, Prof. Thomas Dixon'un önümüzdeki yıllarda Amerikan demokrasisinin yüzde 80 tökezleyeceğini belirttiğini yazdı. 

ABD'nin en saygın üniversitelerinden MIT mezunu Prof. Dixon, şu an Kanada'daki Royal Roads Üniversitesi ile British Columbia Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. İşte Thomas Dixon'un son analizinden önemli satır başları...

ABD'NİN BAŞI BÜYÜK BELADA 

Thomas Homer-Dixon

"Kırk yıldır siyaset-toplum çatışmalarının nedenleri üzerinde çalışıyorum. Karşılaştırmalı siyaset bilimciler ile çalışıyorum ve farklı ülkelerin siyasi operasyon ve rejimlerini karşılaştırıyoruz; özellikle şiddetli çatışmalar ve sivil istikrarsızlık, iç savaş, etnik çekişme, terörizm, isyanlara odaklanıyoruz. ABD'ye baktığımızda gördüğümüz şey ciddi sivil istikrarsızlık işaretleridir. ABD'de şu an demokrasinin, ülkedeki kurumların veya siyasi kurumların başı büyük dertte."

TRUMP BÜYÜK İHTİMALLE SEÇİLECEK

"Amerikan demokrasisinin çökmesinin büyük olasılık olduğunu düşünüyorum. Emin miyim? Bugün için –sonra artacak– en az yüzde 40 ihtimal olduğunu söyleyebilirim. Bu da önemli ölçüde Donald Trump’ın 2024’te yeniden başkan seçilip seçilmemesine bağlı. Seçilme olasılığı ise bu oranın çok üzerinde! Başkan Biden şu anda popüler değil ve Amerikan seçmeninin yaklaşık yüzde 40’ı –adaylığı kesinleşmeden dahi– Trump’ı coşkuyla destekliyor. Yeniden seçilirse, yüzde 80 ihtimal Amerikan demokrasisi akamete uğrayacak." 

"Trump'ın, sistemi Cumhuriyetçi olmayan bir başkanın seçilmesini zorlaştıracak şekilde değiştireceğini düşünüyorum. Bu 2025-26 gibi olabilir. Bu da ABD’de büyük sivil istikrarsızlıklara yol açabilir. Sonrasında da sağ iktidar, gücünü konsolide edip yerleşik hale gelebilir. Başka deyişle, Birleşik Devletler’de bir diktatörlüğün gelişimine tanık olabiliriz. Bu da 2030 civarında olur."

TRUMP SADECE ISINMA HAREKETİ... BUNUN ARKASI VAR

"Kötüsü de var. ABD dünyadaki demokrasiler için sembolik bir önem taşıyor. Dünyanın en eski demokrasisi ve tarihsel olarak demokratik kurumların koruyucusu. Eğer Birleşik Devletler demokrasisi başarısız olursa, bu diğer ülkelerin demokratik kurumlarını sürdürmesini çok zor hale getirecektir. Mesela Kanada’da 6 milyona yakın Trump destekçisi var. Ülke ABD’ye derinden bağımlı. Son derece entegre, ekonomileri birbirine bağlı. Sınırda günde yaklaşık bir milyar dolar ticaret akışı var. Gıdanın çoğu ABD’den geliyor. Dolayısıyla, demokratik kurumların gücünden bağımsız olarak, Washington’daki düşman bir rejim Kanada için büyük tehdit olacak. Yani Trump sadece ısınma hareketi..."

BEYAZ SARAY'A İNTİKAM İÇİN GELİYOR

"Kasım'daki ara seçimlerde iktidar başarılı olamayacak gibi görünüyor. Cumhuriyetçi Parti'nin başarılı olması bekleniyor. Bu da muhtemelen Cumhuriyetçilerin hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da kontrolü ele geçirecekleri anlamına geliyor. Bu, Başkan Biden'ın yasama gündemi ile siyasi ajandası üzerindeki kontrolünü kaybetmesi demek. Biden'ın girişimlerini engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Bu da Donald Trump'ın yeniden seçilmesini kolay hale getirir. Çünkü Kongre siyasi gündemi de kontrol eder. Biden'ın, görevinde tökezlediğini ve işini yapamıyormuş gibi görünmesini sağlayabilirler." 

TERMİNATÖR FİLMİ GİBİ

"Donald Trump'ın başkanlığa geri dönmesi gerektiğine dair argümanı güçlendirir. Dolayısıyla, sadece 10 ay sonra yapılacak olan ara seçimler, Amerikan demokrasisinin uzun vadeli başarısı için kritik öneme sahip. Sanırım Birleşik Devletler'de birçok Demokrat, durumun ne kadar ciddi olduğunu yeni anlamaya başlıyor. Cumhuriyetçi Parti içinde Trump karşıtı bir şey de beklemeyin. O iş bitti. Donald Trump Cumhuriyetçi Parti içindeki savaşı büyük ölçüde kazandı. Trump, 'kişilik kültüne' döndü. Amerikan seçmeninin yüzde 40'ını arka cebinde tutuyor. Bu muazzam bir siyasi güç. Schwarzenegger’in 'Geri döneceğim' dediği eski Terminatör filmlerine benziyor. Ve intikam için geliyor."

400 MİLYON SİLAH ATEŞLENMEYE HAZIR

"Unutmayın ki ülkede sivillerin elinde 400 milyon silah var. Rakiplerine saldırmak için kelimenin tam anlamıyla savaşa girmeye hazır büyük milis gruplar var. Amerika son derece şiddet eğilimli bir toplumdur. İnsanların bu toplumun ağır silahlı olduğunu anlaması gerekiyor. Karşı cenahın özünde kötü olduğuna, toplumdan atılmaları gerektiğine, gerçek Amerikalı olmadıklarına, vatansever olmadıklarına inanıyor."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!