Yandex Metrica

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden açıklama: Putin hakkındaki yakalama kararı ömür boyu geçerli!

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden açıklama: Putin hakkındaki yakalama kararı ömür boyu geçerli!

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, UCM'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkındaki yakalama kararının ömür boyu geçerli olup olmadığı yönündeki soruya "Mahkemenin bağımsız yargıçlarının karşısına çıkmadıkları sürece ve yargıçlar bir davayı reddetmenin esasına karar vermedikçe kesinlikle evet." cevabını verdi.

Dünya

23.01.2024, 20:36

Karim Khan, BBC Radio 4'te yaptığı açıklamada, savaş suçları için zaman aşımı olmadığını belirterek Rusya Devlet Başkanı Putin hakkındaki yakalama kararının Rusya-Ukrayna Savaşı bitse bile geçerli pacağını söyledi.

Aliyev'den Ermenistan'a barış anlaşması şartı: Bu olmadan anlaşmayı imzalamam Aliyev'den Ermenistan'a barış anlaşması şartı: Bu olmadan anlaşmayı imzalamam Haberi Görüntüle

NURMBERG MAHKEMELERİNİ İŞARET ETTİ

UCM'nin  aldığı bu kararın İkinci Dünya Savaşı sonrası Nürnberg savaş suçları mahkemesinin ilkelerinden birine dayandığını ifade eden başsavcı, "Dünyanın neresinde olursa olsun kişiler, hukukun var olduğunu ve yetkiyle birlikte sorumluluğun da geldiğini anlamalılar." dedi.

Khan, yakalama kararının, Putin ile Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova'yı ömür boyu hapse mahkum edeceğini de sözlerine ekledi.

Megan Markle'den Prens Harry'e baskı! Önce ailesi şimdi arkadaşlarıyla görüşemediği ortaya çıktı! Megan Markle'den Prens Harry'e baskı! Önce ailesi şimdi arkadaşlarıyla görüşemediği... Haberi Görüntüle

ÖMÜR BOYU GEÇERLİ

Başsavcısı, "Yakalama kararı ömür boyu geçerli mi?" sorusuna ise "Mahkemenin bağımsız yargıçlarının karşısına çıkmadıkları sürece ve yargıçlar bir davayı reddetmenin esasına karar vermedikçe kesinlikle evet." şeklinde cevap verdi.

UCM, Ukrayna'da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında "savaş suçu" gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını açıklamıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading