banner2

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden açıklama: Putin hakkındaki yakalama kararı ömür boyu geçerli!

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, UCM'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkındaki yakalama kararının ömür boyu geçerli olup olmadığı yönündeki soruya "Mahkemenin bağımsız yargıçlarının karşısına çıkmadıkları sürece ve yargıçlar bir davayı reddetmenin esasına karar vermedikçe kesinlikle evet." cevabını verdi.

Dünya 20.03.2023, 19:43
Abone ol
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden açıklama: Putin hakkındaki yakalama kararı ömür boyu geçerli!

Karim Khan, BBC Radio 4'te yaptığı açıklamada, savaş suçları için zaman aşımı olmadığını belirterek Rusya Devlet Başkanı Putin hakkındaki yakalama kararının Rusya-Ukrayna Savaşı bitse bile geçerli pacağını söyledi.

NURMBERG MAHKEMELERİNİ İŞARET ETTİ

UCM'nin  aldığı bu kararın İkinci Dünya Savaşı sonrası Nürnberg savaş suçları mahkemesinin ilkelerinden birine dayandığını ifade eden başsavcı, "Dünyanın neresinde olursa olsun kişiler, hukukun var olduğunu ve yetkiyle birlikte sorumluluğun da geldiğini anlamalılar." dedi.

Khan, yakalama kararının, Putin ile Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova'yı ömür boyu hapse mahkum edeceğini de sözlerine ekledi.

ÖMÜR BOYU GEÇERLİ

Başsavcısı, "Yakalama kararı ömür boyu geçerli mi?" sorusuna ise "Mahkemenin bağımsız yargıçlarının karşısına çıkmadıkları sürece ve yargıçlar bir davayı reddetmenin esasına karar vermedikçe kesinlikle evet." şeklinde cevap verdi.

UCM, Ukrayna'da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya'nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında "savaş suçu" gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!