Ülke yangın yeri: 43 mahkum öldü 100'ü firar etti

Ekvador'da, cezaevinde çıkan isyan ve çatışmalar esnasında 43 mahkum hayatını kaybetti. Ayrıca 100'den fazla mahkumun firar ettiği bildirildi.

Dünya 10.05.2022, 08:28 10.05.2022, 08:40
Abone ol
Ülke yangın yeri: 43 mahkum öldü 100'ü firar etti

Ekvador'da cezaevinde çıkan isyan ve çatışmalarda birçok kişi yaşımını yitirdi. Ayrıca çatışmalarda 100'ü aşkın mahkum firarda.

Ülkenin Santo Domingo de los Tsachilas kentindeki Bellavista hapishanesinde, dün sabah saatlerinde başlayan isyan ve çatışmalar sırasında çok sayıda mahkumun cezaevinden kaçtığı belirlendi.

43 MAHKUM ÖLDÜ 100 KİŞİ KAÇTI

Savcılık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar ölen 43 mahkum var, incelemeler sürüyor. İsyanın son saatlerine doğru 100'den fazla mahkumun kayıp olduğu ortaya çıktı." ifadesine yer verdi. İçişleri Bakanı Patricio Castillo, güvenlik güçlerinin önlemleri sayesinde 112 mahkumun kaçışının engellendiğini belirterek, kaçan kişilerin yakalanması için çalışma başlatıldığını söyledi.

İSYAN KONTROL ALTINDA

Hapishanedeki isyanın tamamen kontrol altına alındığını vurgulayan Castillo, kapsamlı aramalar sonucunda, koğuşlarda ateşli silahlar ve kesici aletlerin ele geçirildiğini kaydetti. Santo Domingo de los Tsachilas kentindeki Bellavista hapishanesinde, dün sabah saatlerinde isyan ve çatışma çıkmış, 43 mahkum yaşamını yitirmişti.

EKVADOR'DAKİ CEZAEVİ SORUNU

Ekvador'da, 30 bin kapasiteli 65 hapishanede yaklaşık 39 bin tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Çeteler arasında çıkan olaylar zaman zaman ölümlere yol açan isyanla sonuçlanıyor. Ülkede geçen yıldan bu yana rakip çeteler arasında çıkan şiddet olaylarında 400'den fazla mahkum hayatını kaybetmişti.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!