Ülke kül tabakasına döndü! Önce yanardağ patladı sonra tsunami vurdu: İşte felaket havadan böyle görüntülendi

Tonga'da hafta sonu gerçekleşen yanardağ patlamasının ardından tsunami vurdu. Birleşmiş Milletler, Tonga’daki yanardağ patlamasının ardından uydu görüntüleri paylaştı. Yaşan olaylar nedeniyle ülke bir kül tabakasıyla kaplandı.

Dünya 18.01.2022, 11:42 18.01.2022, 13:48
Abone ol

Büyük Okyanus'ta yer alan ve 169 adadan oluşan Tonga'da hafta sonu gerçekleşen yanardağ patlamasının ardından tsunami vurdu.

SAĞLAM BİNA KALMADI

Yaşan olaylar nedeniyle ülke bir kül tabakasıyla kaplandı. Okyanusun altında bulunan ana iletişim kablosunun kopması nedeniyle haber alınamayan ülkeye keşif uçakları gönderiliyor. Havadan çekilen fotoğraflar, Tonga'nın tsunami ve volkanik patlamanın yol açtığı felaket nedeniyle ağır bir şekilde tahribata uğradığını gösterdi. Bazı bölgeler adeta haritadan silinirken, neredeyse sağlam bina kalmadı.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI

Birleşmiş Milletler’e bağlı Eğitim ve Araştırma Enstitüsü UNITAR'ın, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile iş birliği içinde yürüttüğü Operasyonel Uydu Uygulamaları Programı olan UNOSAT, Tonga'nın Hunga Ha'apai Adası'ndaki yanardağdaki patlamanın ardından oluşan hasarın uydu görüntülerini paylaştı. UNITAR’dan yapılan açıklamada, birçok bölgede ve kasabadaki yerleşim yerlerinin hasar gördüğü, birçoğunun da yıkıldığı ifade edildi.

1 MİLYON DOLARLIK YARDIM

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanlığı, patlamanın ardından, biri Tongalı diğeri İngiliz vatandaşı olmak üzere 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Öte yandan Yeni Zelanda tarafından Tonga hükümetine 1 milyon dolarlık yardım yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

'CİDDİ ALTYAPI HASARI RAPORLANDI'

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), adada ciddi altyapı hasarının raporlandığını belirtti. Açıklamada, ''15 Ocak'ta Tonga Volkanı patlamasından sonra meydana gelen tsunaminin ardından ada çevresinde önemli altyapı hasarları rapor ediyoruz. Yetkililer, değerlendirmeler devam ederken, özellikle tatlı su ve gıda için acil yardım çağrısında bulundular'' denildi.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!