banner2

Ülke genelinde farelere yasal hak: Öldürene 18 ay hapis cezası! 

İspanya'da kabul edilen son hayvan refahı yasasında, 'evcil hayvan' terimi artık 'omurgalı hayvan' olarak değiştirildi. Yeni yasa uyarınca, fareler dahil olmak üzere omurgalı bir canlıya zarar vermek, yaralamak veya öldürmek, hapis veya para cezasıyla cezalandırılacak.

Dünya 22.09.2023, 10:54 22.09.2023, 11:56
Abone ol
Ülke genelinde farelere yasal hak: Öldürene 18 ay hapis cezası! 

İspanya Kongresi tarafından kabul edilen ceza kanununda yapılan değişiklik, evcil olmayan omurgalı bir canlının ölümüne yol açan kişiye karşı "altı ile on sekiz ay arasında hapis veya on sekiz ile yirmi dört ay arasında kamu hizmeti cezası" öngörüyor.

Omurgalı hayvan kategorisi, iskeletinde bir omurga ve kafatası bulunan herhangi bir hayvanı içeriyor. Bu nedenle balık, fare, köpek veya kertenkele öldürmek aynı şekilde ceza gerektiren bir eylemi ifade ediyor.

Öte yandan, bahçeye giren bir yılanı öldürmek de bu kurala göre altı ile on sekiz ay arasında değişen hapis cezasını gerektiriyor. 

KÖPEĞİN TASMASINDAN ÇEKMEK BİLE CEZAYA NEDEN OLABİLİR 

Yapılan değişiklik aynı zamanda eve giren bir fare veya sıçanın vurulmadığı, ancak veteriner müdahalesi gerektiren yaralanmalara yol açtığında; bu durumun polise bildirilmesi halinde 3 ile 12 ay arasında hapis cezasıyla karşı karşıya kalınabileceği anlamına da geliyor.

Ayrıca, kötü muamelede bulunulan durumlarda da "bir aydan iki aya kadar para cezası veya bir günden otuz güne kadar kamu hizmeti cezası" uygulanacak. 

Yani, köpeğinin tasmasından çeken veya ona kötü sözler söyleyen kişiler de ceza ile karşı karşıya kalabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!