Ukrayna'ya kritik silah verilecek mi? Harpoon Gemisavar Füzesi karadaki hedefleri de vuruyor

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 20 ülkenin Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını açıkladığını belirtti. Öte yandan Danimarka, Ukrayna’ya Harpoon Gemisavar Füzesi tedarik edecek.

Dünya 24.05.2022, 02:39 24.05.2022, 03:26
Abone ol
Ukrayna'ya kritik silah verilecek mi? Harpoon Gemisavar Füzesi karadaki hedefleri de vuruyor

Pentagon, Ukrayna'ya daha fazla yüksek teknolojili silah gönderileceğini duyurdu.

Austin ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, 47 ülke askeri ve savunma yetkilileriyle Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısına katıldı.

İki yetkili sanal ortamda yapılan toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

Austin, bir önceki toplantının ardından bu toplantıya Avusturya, Bosna Hersek, Kosova, Kolombiya ve İrlanda’nın da katıldığını söyledi.

20 ÜLKEDEN YENİ SİLAH YARDIMI

Ukrayna’ya yapılacak destek konusunda katılımcı ülkelerin kararlılığına değinen Austin, "Ukrayna’ya ek yardımlar konusunda oldukça memnun edici duyurular da oldu. 20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu. Birçok ülke kritik derecede ihtiyaç duyulan top mermisi, kıyı savunma sistemleri, tank ve diğer zırhlı araçlar hibe ediyor." dedi.

DANİMARKA'YA ÖZEL TEŞEKKÜR

Austin, Ukrayna’nın kıyılarını savunması için bu ülkeye Harpoon füzeleri ve lançerlerini vereceğini duyuran Danirmarka’ya ve Ukrayna ordusuna, tank, roket ve helikopter vermeyi taahhüt eden Çekya'ya teşekkür etti.

Danimarka vurgusu dikkat çeken Austin, "Bugün Ukrayna’nın kıyılarını savunmasına yardımcı olmak için bir Harpoon lançeri ve füzeleri sağlayacağını açıklayan Danimarka’ya özellikle minnettarım." dedi.

UKRAYNA'YA UZUN MENZİLLİ HARPOON GEMİSAVAR FÜZESİ VERİLECEK

Austin her ne kadar hangi tip Harpoon füzelerinin Ukrayna’ya yollanacağını belirtmese de Danimarka Ordusunun envanterinde kara konuşlu RGM-84L-4 Harpoon Block II füze bataryaları bulunuyor. Bu füzelerle yalnızca yüzer hedefler değil aynı zamanda karadaki hedefler de vurulabiliyor.

Ukrayna’nın bu füzelerle Karadeniz’deki A2/AD stratejisini daha da genişletmesi bekleniyor. Füzelerin ne kadar etkili olacağı ise tartışma konusu. Danimarka, envanterindeki Harpoon füzelerini 2003 yılında emekliye ayırmıştı.

VERİLECEK AĞIR SİLAHLAR

Austin aynı zamanda Ukrayna’ya askeri yardım taahhüdünde bulunan İtalya, Yunanistan, Norveç ve Polonya’ya da teşekkürlerini iletti. Bu askeri yardımlar arasında topçu bataryaları, mühimmat, savunma silahları ve gemisavar füzeleri yer alıyor.

ABD’li bakan, toplantıda, Norveç, Yunanistan, Polonya ve İtalya’nın da Ukrayna’ya yeni top sistemleri ve mühimmat vereceğini açıkladığını belirtti.

Ukrayna yönetiminin ABD’den gelişmiş HMARS roket sistemleri talep ettiği hatırlatılarak Pentagon’un bu silahları Ukrayna’ya verip vermeyeceğine ilişkin bir soruya yanıt veren Austin, tedarik edilecek spesifik sistemlerden bahsetmeyeceğini, ancak Ukrayna Savunma Bakanı ile sık sık ihtiyaçları konusunda görüştüklerini dile getirdi.

"KRİTİK MÜHİMMAT" YOK

Austin, ABD envanterinden silahların verilmesinden dolayı oluşacak olası riske yönelik bir soruya ise verdikleri silahların ABD için “kritik mühimmat,” kategorisine girmediğini ve ABD ordusu için riskin düşük olduğu yanıtını verdi.

ABD TAYVAN İÇİN ÇİN İLE SAVAŞACAK MI?

ABD Başkanı Joe Biden’ın Asya seyahatinde, “Çin Tayvan’a saldırırsa Tayvan’ı askeri olarak savunacak mısınız?” sorusuna verdiği “Evet, taahhüdümüz bu yönde” açıklaması Austin’e “Çin işgalinin söz konusu olması durumunda ABD Tayvan’ı asker göndermek suretiyle destekleyecek mi?” şeklinde soruldu.

Austin soruya, "Başkanın da açıkça belirttiği üzere 'Tek Çin Politikamız' değişmedi. Aynı zamanda, Tayvan Boğazında istikrar ve barışa bağlılığımızı yineledi. Ayrıca, Tayvan’ın kendini savunması için Tayvan İlişkileri Yasası kapsamındaki taahhütlerimizin de altını çizdi. Dolayısıyla politikamızda bir değişiklik yok." yanıtını verdi.

AVRUPA'DA 102 BİN ABD ASKERİ VAR

ABD Genelkurmay Başkanı Milley ise Ukrayna savaşıyla birlikte ABD’nin Avrupa’daki askeri varlığının detaylarını verdi.

Milley, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) Komutanlığı bünyesinde hava, kara ve deniz olmak üzere geçen son baharda 78 bin Amerikan askerinin görev yaptığını ancak savaşla birlikte bu sayıyı yüzde 30 artırdıklarını açıkladı.

ABD’li komutan, "Dolayısıyla bu sabah itibariyle, EUCOM bölgesinde yaklaşık 102 bin ABD askeri var. Baltık ve Akdeniz’de geçen sonbaharda 6’dan 24’e çıkardığımız savaş gemilerinde 15 bin denizci var. 12 filo uçağımız ve 2 muharebe havacılık tugayımız var. Sahada da 2 kolordu, 2 tümen ve 6 tugay kadar muharebe takımımız var." dedi.

ODESSA KUŞATMASI KIRILACAK MI?

Ukrayna, teslim alacağı Harpoon füzeleriyle Odessa Limanı’na yönelik Rus Donanması kuşatmasını kırmaya bir adım daha yaklaşabilir. Ukrayna’nın Karadeniz’e açılan kapısı olan liman yaklaşık 90 gündür ulaşıma kapalı. Ukrayna’nın Odessa’dan dünyaya buğday ihracatına yeniden başlaması bekleniyor.

Çekya ise Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine kendi envanterinde bulunan Mi-35 taarruz helikopterlerinden yollama kararı aldı.

Harpoon Blok II Gemisavar Füzesi, ABD merkezli Boeing şirketi tarafından geliştirilmiştir. Havadan satha ve satıhtan satha kullanılabilen Harpoon Blok II, 120+ kilometre menzile ve 226.7 kilogram ağırlığında bir harp başlığına sahiptir. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de bulunan füze, GPS/INS navigasyon sistemine sahiptir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!