Yandex Metrica

Sitede Ara

Ukrayna topraklarını ilhak eden Rusya'ya ABD'den jet yaptırım: Joe Biden açıkladı

Ukrayna topraklarını ilhak eden Rusya'ya ABD'den jet yaptırım: Joe Biden açıkladı

ABD, Rusya'nın Ukrayna'nın dört bölgesini "ilhak" kararını kınayarak Rus Merkez Bankası Başkanı dahil yüzlerce Rus şahıs ve kuruluşa yaptırım kararı aldı.

Dünya

23.01.2024, 22:13

ABD yönetimi, Rusya'nın Ukrayna'nın Ukrayna'da Donbass, Herson ve Zaporijya bölgelerini "ilhak" kararını kınayarak Rus Merkez Bankası Başkanı dahil yüzlerce Rus şahıs ve kuruluşa yaptırım kararı aldı.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, Rusya'nın bugün egemen Ukrayna topraklarını hileli bir şekilde ilhak etme girişimini kınıyor" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden

Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesini 'ayaklar altında ezdiğini' belirten Biden, "Şüphesiz ki bu eylemlerin hiçbir meşruluğu yoktur" ifadesini kullandı.

Biden, ABD'nin her zaman Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyacağının ve Ukrayna'ya yardımları sürdüreceğinin altını çizerek, "Bugünkü sahte ilhak iddialarına karşılık olarak, ABD ortak ve müttefikleriyle ortaklaşa yeni yaptırımlar açıklıyor. Bu yaptırımlar, Ukrayna topraklarının gayrimeşru yollarla statüsünün değiştirilmesine yönelik çabalara siyasi ya da ekonomik destek veren, Rusya'nın içinde ya da dışındaki kişi ve kuruluşlara yöneliktir" ifadelerini kullandı.

Dev adım! Bir değil tam 10 hipersonik füzeyi aynı anda tespit edebiliyor: Menzili tam 600 km! Amerika'ya tokat gibi cevap Dev adım! Bir değil tam 10 hipersonik füzeyi aynı anda... Haberi Görüntüle

12 MİLYAR DOLAR İÇİN SABIRSIZLANIYORUM

Ukrayna'ya ek 12 milyar dolar savunma yardımı öngören yasanın Kongre'den geçerek imzasına gelmesini sabırsızlıkla beklediğini belirten Biden, "Uluslararası toplumun tüm üyelerini, Rusya'nın gayrimeşru ilhak çabalarını reddetmeye ve sonuna kadar Ukrayna halkının yanında olmaya davet ediyorum" çağrısında bulundu.

Elvira Nabiullina

ABD'nin açıkladığı yaptırımlar listesinde, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina da dahil yüzlerce kişi ve kuruluş yer alıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading