banner2

Ukrayna savaşı ve kıyamet senaryosu: 'Nükleer kış' 5 milyar insanı öldürebilir!

Rusya'nın devam eden Ukrayna işgali sonrası nükleer silahların kullanımı dünyayı diken üstünde tutarken ABD'de yapılan bir araştırmanın sonuçları ürküttü. Araştırmacılara göre  olası bir nükleer savaşın yol açacağı "nükleer kış" 5 milyar insanı yok edebilir!

Dünya 18.08.2022, 00:16 18.08.2022, 00:36
Abone ol
Ukrayna savaşı ve kıyamet senaryosu: 'Nükleer kış' 5 milyar insanı öldürebilir!

 ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ABD ile Rusya arasında çıkabilecek bir nükleer savaşın olası etkilerini ortaya koydu.

GÜNEŞİN ÖNÜ KAPANABİLİR

Araştırmacılara göre, ABD ile Rusya arasında çıkabilecek bir nükleer savaşta mevcut spekülasyonların çoğu, bombalamanın dehşetine odaklanıyor. Ancak gerçek ıstırap çatışmadan sonraki yıllarda, arz kesintisinde yaşanacak. Nükleer savaş çıkması halinde yanan şehirlerden gelen kül ve kurum atmosfere girip güneş ışığını engellediği için nükleer kış yaşanabilir ve 5 milyardan fazla insan açlıktan ölebilir.

1 YIL İÇİNDE DÜNYA DONACAK

Nature Food dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; yerel altyapının tahribatı, nükleer bir kışın gıda ürünleri üzerindeki etkisiyle daha da artacak. Kül, atmosfere girdiğinde oluşacak soğutma etkisi bir yıl içinde zirve yapacak, ancak sıcaklıklardaki düşüş on yıldan fazla sürecek ve yağışlar azalacak.

ABD, Çin, Almanya ve birleşik krallık gibi büyük gıda üreticilerinin üzerindeki duman ve kül bulutları, dünyanın gıda arzında yüzde 90’lık bir düşüşe sebep olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!