banner2

Ukrayna ordusundan Rusya'ya Türk yapımı TB2'lerle gözdağı! 

Ukrayna ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre Ukrayna, Türkiye'den alınan Bayraktar TB2 model SİHA'lar ile 'Rusya'ya cevap tatbikatı' düzenleyecek.

Dünya 08.02.2022, 17:29 08.02.2022, 17:53
Abone ol
Ukrayna ordusundan Rusya'ya Türk yapımı TB2'lerle gözdağı! 

Rus ordusu Perşembe gününden başlayarak Avrupa'daki tek müttefiki Belarus'la birlikte Ukrayna'ya karşı devasa bir tatbikata girişiyor. NATO tarafından paylaşılan bilgilere göre, 30 bin Rus askeri Ukrayna'nın kuzeyindeki tatbikatta görev alacak.

Öte yandan Rus ordusunun onlarca savaş uçağının yanında İskender füzeleri ve S-400 hava savunma sistemlerini Belarus'a gönderdiği biliniyor. Hal böyleyken, Ukrayna'nın köşeye sıkışacağı düşünülüyor. 

UKRAYNA ORDUSUNDAN TB2 HAMLESİ

Haber7'nin haberine göre; İşgale karşı hazırlık için sivillere silahlı eğitim veren Ukrayna ordusu, Rusya ve Belarus'a bir tatbikatla yanıt verecek. Aynı gün başlayacak Ukrayna ordusunun tatbikatında Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile ABD'nin gönderdiği Javelin ve İngiltere'nin gönderdiği NLAW tanksavar füzeleri kullanılacak. Ukrayna adına açıklamayı Savunma Bakanı Oleksey Reznikov yerel bir televizyona yaptı.

İLK DEFA EKİM 2021'DE KULLANILDI

Türkiye'den çok sayıda Bayraktar TB2 satın alan Ukrayna, Ekim 2021'de ilk kez SİHA'yı Donbas'taki Rus yanlısı ayrılıkçı milislere karşı kullanmıştı. Bu, aynı zamanda Bayraktar'ın Avrupa'daki ilk taarruzu olma özelliğini taşıyordu. Ukrayna ordusunun söz konusu tarihten bu yana Donbas'ta Rus yanlısı ayrılıkçıları hedef aldığı biliniyor.

bayraktar tb2

KARADENİZ ÜZERİNDE İSTİHBARAT TOPLUYOR

Moskova'da depreme yol açan saldırının ardından Rus medyası Bayraktar TB2'leri onlarca kez haberleştirdi. Ocak ayı sonunda Rus yanlısı ayrılıkçıların Bayraktar TB2'ye karşı Moskova'dan modern silahlar istediği açıklandı. Rus medyası ayrıca, Ukrayna'ya ait Bayraktar TB2 SİHA'larının Karadeniz'de devriye uçuşu yaptığını ve istihbarat topladığını yazdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!