banner2

Ukrayna, NATO'nun Karadeniz'deki tatbikatına katılıyor

ABD'nin NATO Misyonu, Ukrayna ve 31 NATO üyesinin katıldığı Karadeniz'deki Eski Deniz Meltemi Askeri Tatbikatı'nın başladığını duyurdu.

Dünya 30.06.2021, 14:56 10.07.2021, 16:36
Abone ol
Ukrayna, NATO'nun Karadeniz'deki tatbikatına katılıyor

ABD’nin NATO Misyonu, Karadeniz’de Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin de katıldığı Eski Deniz Meltemi tatbikatının başladığını duyurdu.

Konuya ilişkin bugün, ABD’nin NATO Misyonu resmi twitter sayfası aracılığıyla yayımlanan açıklamada, “Ukrayna ile birlikte NATO’daki 31 müttefik ve ortağın katılımıyla Eski Deniz Meltemi askeri tatbikatı başladı. 21’incisi düzenlenen bu tatbikatla ortaklık ve deniz güvenliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor” ifadeleri yer aldı.

ABD Deniz Kuvvetleri Avrupa-Afrika 6. Filo tarafından 21 Haziran’da yapılan açıklamada, tatbikata 5 bin birlik, 32 Savaş Gemisi, 40 Savaş Uçağı ve 18 Özel Kuvvetler Birliği’nin katılacağı bildirilmişti.

TÜRKİYE VE BAE AYNI TATBİKATTA

Eski Deniz Meltemi Tatbikatı, ilk olarak 1997 yılında gerçekleştirilmişti. 

Tatbikata katılan ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra, Arnavutluk, Avustralya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Danimarka, Mısır, Estonya, Fransa, Gürcistan, Yunanistan, İsrail, İtalya, Japonya, Letonya, Litvanya, Moldova, Fas, Norveç, Pakistan, Polonya, Romanya, Senegal, İspanya, Güney Kore, İsveç,

Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İngiltere ve ABD yer alıyor.

Tatbikatın 10 Temmuz’a kadar sürmesi bekleniyor. 

KARADENİZ'DE GERİLİM YAŞANMIŞTI

Karadeniz’de son dönemde Rusya ile NATO ülkeleri arasında gerilimler yaşanırken Ukrayna’nın da tatbikata katılması dikkat çekiyor.

Rusya’nın yasadışı ilhak ettiği Kırım yakınlarında önceki hafta İngiltere’ye ait Defender Savaş Gemisi, Rus uçakları tarafından taciz edilmiş, geçtiğimiz hafta ise ABD’ye ait US Government Vessel Savaş Gemisi Kırım’a 15 mil mesafeye kadar yaklaşmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!