banner2

Ukrayna ile Rusya arasında esir takası gerçekleşti! 5 Azov komutanı Türkiye'de kalacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleri sayesinde geri alınan Azov Taburunun 5 komutanının Türkiye'ye getirildiğini ve savaş sonuna kadar kalacaklarını belirtti.

Dünya 22.09.2022, 12:58 22.09.2022, 13:36
Abone ol
Ukrayna ile Rusya arasında esir takası gerçekleşti! 5 Azov komutanı Türkiye'de kalacak

Türkiye'nin arabuluculuğu sayesinde gerçekleşen esir takası sonrası açıklamada bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesine iade edilen 215 Ukraynalı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti. 

Söz konusu takaslar aralarında idam cezasına çarptırılanların da olduğu askerlerin kurtarıldığını belirten Zelenski, takasla geri alınan Azov Taburu'nun 5 komutanının güvenlik amaçlı Türkiye'de bulunduğunu belirtti. 

5 AZOV KOMUTANI TÜRKİYE'DE KALACAK

Zelenski söz konusu açıklamasında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. Azov'un 5 komutanı, Erdoğan'ın özel kontrolü altında Türkiye'de güvende tutulacak. Bunlar Sergey Volınski, Svyatoslav Palamar, Denis Prokopenko, Oleg Homenko, Denis Şlega. Bir daha Cumhurbaşkanı Erdoğan'a minnettarım" sözlerine yer verdi. 

'AİLELERİNİ GÖREBİLECEKLER'

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Zelenski, "Rus esaretindeki 188 Azovstal ve Mauripol savunucusunun da olduğu 215 kişiyi geri getirdik: 108 Azov askeri, ulusal muhafızlar, deniz askerleri, sınır muhafızları, polisler, bölgesel savunmacılar, güvenlik servisi çalışanları. Artık güvendeler. Herkesi hatırlıyor ve kurtarmaya çalışıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığımız anlaşmaya göre, 5 Azov komutanı savaş bitene kadar iyi koşullarda Türkiye’de kalacaklar. Ailelerini görebilecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, halkımızı özgürleştirme hususundaki öncü rolünden dolayı içtenlikle teşekkür ediyorum." ifadelerini kaydetti. 

55 RUS ASKERİ İADE EDİLDİ 

Diğer yandan Zelenski, takas karşılığında Rusya'ya 55 askeri iade ettiklerini ifade etti. 

215 ASKERİN 108'İ AZOV TABURU'NDAN 

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofis Başkanı Andriy Yermak da söz konusu takasla alınan 215 kişinin arasında 108 Azov taburu savaşçısının olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!