Ukrayna'dan sonra sırada Kazakistan mı var? Putin'den Tokayev'e açık tehdit

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Sovyet ülkelerinin tarihi Rusya topraklarının bir parçası olduğunu ve Kremlin'e karşı çıkarlarsa Ukrayna ile aynı kaderi paylaşabileceklerini belirtti.

Dünya 20.06.2022, 10:30 20.06.2022, 11:13
Abone ol
Ukrayna'dan sonra sırada Kazakistan mı var? Putin'den Tokayev'e açık tehdit

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev geçtiğimiz hafta St. Petersburg'da düzenlenen ekonomik forumda bir araya gelmişti. 

Tokayev canlı yayın esnasında Rus ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Luhansk ve Donetsk'i tanımadığını söylemişti. 

'DOSTLUK YOKSA HER ŞEY MÜMKÜNDÜR'

Putin'in bu ifadeler sonrası Tokayev'e tepkisi sert oldu. Putin, "Sovyetler Birliği nedir? Bu tarihi Rusya'dır. Kazakistan'ı kardeş bir ulustur" diye konuşan Putin tehditvari bir dille, "Aynı durum kesinlikle Ukrayna için de geçerli olabilirdi. Ama onlar bizim müttefikimiz olmazlardı. Dostluk yoksa her şey mümkündür. Tıpkı Ukrayna örneğinde olduğu gibi." sözlerini kaydetti. 

TOKAYEV PUTİN'İ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ

The Telegraph'a konuşan Kazak bir kaynak, Tokayev'in Putin'i destekçilerinin önünde küçük düşürdüğünü ve tehdidin gerçek olduğunu ifade ederek, "Ona, Kazakistan'ın Rusya'nın bir sonraki avı olabileceği konusunda bilgi veriyor" sözlerine yer verdi. 

TOKAYEV İKTİDARINI SAĞLAMLAŞTIRMAK İÇİN PUTİN'E BAĞLI 

Dış Politika Araştırma Enstitüsü üyesi Maximilian Hess, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Tokayev'in savunmasız olduğunu çünkü yılbaşında çıkan isyanda Putin'in desteğini almak zorunda kaldığını belirtti. 

Putin'in açıklamalarını değerlendiren Hess, "Bu açık bir tehdit. Tokayev'in yurt içinde bir güç tabanı yok ve Ocak ayından beri Putin'e bağımlı olduğunu biliyor" değerlendirmesinde bulundu.

KAZAKLAR İŞGALE ŞÜPHEYLE YAKLAŞTI

Diğer yandan Kazak analistler, Tokayev'in ancak riske değer olsaydı ve Rusya'nın Kazakistan'ı işgal etmesinin olası olmadığı takdirde Ukrayna konusunda Putin'e karşı koyacağını iddia ederek daha şüpheci yaklaştı. 

Kazak siyasi analist Dimash Alzhanov, "Rusya, Kazakistan’ın nüfuz alanına zaten sağlam bir şekilde kök salmış durumda. Putin'in SSCB'yi kontrol etmek için sınırlarını yeniden dayatmasına gerek yok" diye konuştu. 

TEHDİT SADECE SÖYLEMDE KALMAYABİLİR

The Telegraph'tan yer alan haberde, Kazakistan'ın kuzeyine bakıldığında Rusya'nın olası bir tehdit söyleminin sadece söylemde kalmayabileceğine dikkat çekildi. 

'RUS PROPAGANDASI ARTIK ÇOK GÜÇLÜ'

Rusya sınırına yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan ve yaklaşık 300 bin nüfuslu Uralsk'ta yaşayan Viktor, "Bu çok gerçek bir korku ve Rusya için kolay olurdu. İnsanların siyasi görüşleri artık daha uçlarda ve birbirleriyle konuşmuyorlar. Rus propagandası artık çok güçlü. Buradaki Rusların kafaları ve kalpleri Putin'le" diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!