banner2

Ukrayna'dan Rusya'ya ağır darbe! İngiliz füzeleri Rus karargahı vurdu! Karadeniz Filosu Komutanı Sokolov öldü

Yaklaşık 2 yıldır devam eden Rusya-Ukrayna savaşında bir süredir savunma hattında bulunan Rusya, Karadeniz'de ağır kayıplar vermeye devam ediyor. Ukrayna ordusu İngiliz yapımı füzelerle Rus generallerin de içinde bulunduğu bir karargahı vurdu. Söz konusu operasyona dair Moskova kanadından bir açıklama yapılmazken Kiev bilançoyu yayınladı.

Dünya 25.09.2023, 17:25 25.09.2023, 17:59
Abone ol
Ukrayna'dan Rusya'ya ağır darbe! İngiliz füzeleri Rus karargahı vurdu! Karadeniz Filosu Komutanı Sokolov öldü

Son dönemlerde şiddetlenen savaşta Ukrayna, Rusya'ya karşı taarruzu kalktı. Sabotaj saldırıları ile Ruslara ait birçok askeri üs, yakıt deposu ve özellikle Kırım'da bulunan Kerç Köprüsü'nü hedef alan Ukrayna ordusu Temmuz ayının sonlarına doğru ikinci defa karşı saldırıya geçti.

RUS GENERALLERİN KARARGAHI VURULDU

Bir süredir sabotaj saldırılarını Kırım konumunda artıran Ukrayna Cumartesi günü Rus Karadeniz Filosu'nun Kırım'ın başkenti Sivastopol'daki ana karargah binasını füzelerle vurdu. Ukraynalılar, karargah binasından yoğun siyah dumanların gökyüzüne yükselmesine yol açan saldırıda üst düzey donanma komutanlarının da aralarında olduğu onlarca Rus askerinin öldüğünü açıkladı. Kiev yönetiminin verdiği bilgiye göre, saldırı sırasında Rusya donanmasının komutanları tarihi binada toplantı halindeydi. Ukrayna'nın istihbarat şefi Kyrylo Budanov, füzelerin öldürdüğü dokuz asker arasında Rus generallerin de olduğunu söyledi.

RUSYA'YA İNGİLİZ FÜZESİ

Ukrayna ordusunun hedef aldığı Sivastopol arka arkaya füze yağmurunu tutuluyor. İngiliz merkezli BBC saldırıda Ukrayna'nın Storm Shadow füzelerini kullandığını bildirdi. Rus ordusu ise bu saldırılara karşılık olarak Pazartesi gecesi Odessa'yı hedef aldı. Kaliber, Onyx ve sayısız İHA'nın kullanıldığı saldırılarda sahilde bulunan bir otel havaya uçtu.

KARADENİZ FİLOSU KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ

Söz konusu saldırılar sonrası açıklama yapan Ukrayna özel kuvvetleri, Rusya'nın Karadeniz Filosu Komutanı Viktor Sokolov'un geçtiğimiz hafta Cuma günü Sivastopol şehrindeki karargaha düzenlenen füze saldırısında öldürdüğü belirtildi. Açıklamada, komutanın da aralarında bulunduğu 34 kişinin öldürüldüğü, 105 Rus askerin ise yaralandığı aktarıldı. Ukrayna özel kuvvetleri, saldırı düzenlenen karargahın onarılamayacak durumda olduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!