Ukrayna'da direniş, Filistin'de terörizm! Batı bu yalanı kime söylüyor

Dünya iki aydır Rusya saldırganlığı karşısında Ukrayna'nın gösterdiği direnişle büyük bir dayanışma halinde. Ancak bu günlerde bir başka ülke, Filistin, İsrail'in din merkezli saldırılarına karşı yeniden direniş noktası haline gelmiş durumda. Ukrayna'ya tam destek veren Batı her zaman olduğu gibi Filistin direnişini şeytanlaştırıyor.

Dünya 20.04.2022, 14:18 20.04.2022, 17:14
Abone ol
Ukrayna'da direniş, Filistin'de terörizm! Batı bu yalanı kime söylüyor

Batı, Rusya saldırganlığına karşı Ukrayna'nın gösterdiği direnişten bir Avrupa zaferi çıkarma peşinde. ABD ve Avrupa başkentleri ile dünya medyasının yoğun desteği sonrası Ukrayna bugün dünyanın en popüler direniş noktası haline geldi. Ancak dünyanın farklı bir yerinde kadim bir direniş, Ukrayna'dakine benzer bir işgal ve saldırıya karşı 100 yıldır kesintisiz şekilde mücadele ediyor. 

'MAKBUL' DİRENİŞ 'MAKTUL' DİRENİŞE KARŞI

Filistin direnişi ne Batılı ülkelerden ne de dünya medyasının hakim aktörlerinden aynı muameleyi görüyor. İngiltere merkezli yayın yapan Middle East Eye tarafından yayımlanan David Hearst imzalı makalede bu çifte standarta dair çarpıcı bir mukayeseye yer verildi. 

Ukrayna'da molotof kokteyli hazırlama ve silah kullanma görüntülerini büyük bir coşkuyla paylaşan Batı medyasının, İsrail saldırısı altındaki Filistinlilerle benzer bir empati sürecini yürütmeyeceğine vurgu yaptı. 

''Hiçbir İngiliz başbakanı, lideriyle görüşmek için gizlice gitmeyecek. İşgalcinin tanklarına ve İHA'larına karşı, yeni nesil hafif tanksavar silahlar, 'stinger'lar ve kamikaze İHA'larla dolu hiçbir askeri nakliye aracı buraya gelmeyecek. Hiçbir gizli Özel Hava Servisi ekibi onları eğitmek için orada olmayacak.'' diyen Hearst iki direniş noktasına verilen orantısız tepkideki çelişkiyi gözler önüne serdi. 

UKRAYNA'DAKİ DİRENİŞ, FİLİSTİN'DEKİ TERÖRİZM!

Sosyal medyanın Ukrayna'da olduğu gibi küresel çapta silah çağrısı yapmak yerine saldırganı savunma mekanizmasına dönüşeceğine vurgu yapan Hearst, İsrail saldırganlığına yer veren sosyal medya hesaplarının askıya alındığını, Ukrayna'dakinin aksine Filistin'deki direnişçileri terörist olarak tanımadığı hatırlattı. 

BATI'YA GÖRE SİLAHLI BASKININ ADI 'ÇATIŞMA'

Ramazan'ı Mescid-i Aksa'da ibadet ederek geçirmek isteyen Müslümanlara coplarla saldıran İsrail askerlerinin yaralanma ve tutuklamayla sonuçlanan silahlı baskınlarını hatırlatan yazar, Müslümanların İsrail tarafını herhangi bir şeyle kışkırttığına dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, Batı kanadında yaşananların "çatışma" olarak tanımlandığının altını çizdi. 

''Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılar çoğalırken, sağcı Siyonistler toprak anlaşmazlığını din savaşına dönüştürüyor.'' diyen David Hearst, Batı'nın Filistin'de yaşananlara yönelik sarsılmaz duyarsızlığını ''Dünyanın geri kalanı her seferinde olduğu gibi seyirci kalıp ellerini ovuşturacak.'' sözleriyle tanımlıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!