banner2

Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye övgü! İlham verenler listesine girdiler

Avrupa Birliği'nin 2021 için hazırladığı ilham veren olaylar listesinin ilk sırasında Covid-19 aşısını geliştiren Türk bilim insanları Uğur Şahin ile Özlem Türeci'ye yer verildi.

Dünya 28.12.2021, 08:16
Abone ol
Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye övgü! İlham verenler listesine girdiler

Koronavirüs aşısını geliştirerek tüm dünyaya umut olan Türk bilim insanları Uğur Şahin ile Özlem Türeci'ye büyük onur.

AB Komisyonunun sosyal medya hesabında paylaşılan listede, 2021'in tüm zorluklara rağmen dayanışma, liyakat ve umut içeren ilham verici hikayelere de sahne olduğu belirtildi.

İLHAM VERENLER LİSTESİNE GİRDİLER

AB için 2021'in ilham veren hikayelerinde ilk sırada "bilimin gücü" başlığıyla Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye yer verildi.

'HERKES İÇİN İLHAM VERİCİ'

Şahin ve Türeci'nin Kovid-19 aşısını geliştirerek milyonlarca kişinin hayatını kurtardıkları için Liyakat Nişanı ile ödüllendirildikleri hatırlatılarak, "Herkes için ilham verici." ifadesi kullanıldı.

AB'nin listesinde ikinci sırada "dayanışmanın gücü" başlığıyla 350 milyon doz aşının AB ülkelerince COVAX programı aracılığıyla düşük ve orta gelirli ülkelerle paylaşılması gösterildi. Üçüncü sırada "fikirlerin gücü" başlığıyla Avrupa'nın Geleceği Konferansı'nın başlatılmasına yer verildi.

Listede ayrıca yeşil dönüşüme dikkati çekmek için Avrupa'yı dolaşan tren, Erasmus+ programının 35. yılı dolayısıyla 2 avroluk bozuk paranın yeni tasarımı, İtalyan sporcu Beatrice Vio'nun Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları'nda altın madalya kazanması ile 2 yeni Galileo uydusunun uzaya gönderilmesi sıralandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!