DOLAR
13.69 -0.80
EURO
15.39 -1.20
ALTIN
781.86 -0.94
BIST
1,973.38 2.39

Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye 'İmparatoriçe Theophano' ödülü

Koronavirüs aşısını geliştiren dünyaya umut ışığı olan Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Yunanistan'ın Selanik kentinde 'İmparatoriçe Theophano' ödülünün sahibi oldu.

Dünya 15.10.2021, 09:53 15.10.2021, 10:12
Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye 'İmparatoriçe Theophano' ödülü

Yaklaşık iki yıldır hayatımızda olan ve dünyada milyonlaca insanın ölümüne yol açan Kovid-19 aşısını geliştiren Türk mucitler Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci, Yunanistan'da gündem oldu.

'İKİ HARİKULADE İNSAN'

Avrupa'nın tarihi farklılıkları arasında köprü kurmaya katkıda bulunan kişi veya kurumlara verilen ödülü Şahin ve Türeci'ye takdim eden Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, "İki harikulade bilim insanına, hayatta ve bilimde birlikte yol alan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye İmparatoriçe Theophano ödülünü vermek benim için büyük bir mutluluk." diye konuştu.

'İNANÇLARINI, AZİMLERİNİ VE GÜÇLERİNİ ÖDÜLLENDİRİYORUZ'

Şahin ve Türeci'nin, Akdeniz ve Orta Avrupa kültürlerinin kesişme noktasında büyüdüğüne dikkati çeken Sakelaropulu, çiftin 21. yüzyılın en büyük tehditlerinden biri olan Kovid-19'a karşı insanlığı korumaya alan aşının bulunmasında oynadığı rolün önemine değindi. Sakelaropulu "Bugün burada önemli bir kadın ve erkeği, bilim insanlarından oluşan ekipleri ile insanlığa yaptıkları önemli katkılardan ötürü ödüllendiriyoruz. İnançlarını, özverilerini, azimlerini ve güçlerini ödüllendiriyoruz." dedi.

ATATÜRK'ÜN EVİNİ ZİYARET ETMİŞTİ

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, ödül töreni vesilesiyle geldikleri Yunanistan'ın Selanik kentindeki Atatürk Evi'ni ziyaret etmiş, buradaki anı defterine "Atatürk'ün doğduğu yeri ziyaret etmek, Türk kökenli bilim insanları olarak bizler için bir onurdur. Atatürk, modern Avrupa'nın öncü liderlerinden biri olarak özgür düşünce ve bilimin insanlık için taşıdıkları temel değeri anladı. 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.' şeklindeki bilge sözüne tamamen katılıyoruz." şeklinde duygularını aktarmışlardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!