Yandex Metrica

UCM Başsavcısı Karim Han'dan İsrail'e eleştiri: 'Hukuka uymayanlar, Mahkeme harekete geçtiğinde şikayet etmemelidir'

UCM Başsavcısı Karim Han'dan İsrail'e eleştiri: 'Hukuka uymayanlar, Mahkeme harekete geçtiğinde şikayet etmemelidir'

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Han, İsrail'i işaret ederek "Hukuka uymayanlar, Mahkeme harekete geçtiğinde şikayet etmemelidir" ifadesini kullandı.

Dünya

25.02.2024, 17:44

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Karim Han, İsrail'i işaret ederek "Hukuka uymayanlar, Mahkeme harekete geçtiğinde şikayet etmemelidir" ifadesini kullandı.

Sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han, "Refah'ta İsrail güçleri tarafından gerçekleştirildiği bildirilen bombardıman ve olası kara harekatından derin endişe duyuyorum" ifadelerini kullandı ve Savcılık Ofisinin, Filistin'de işlenen suçlara ilişkin soruşturmayı "son derece acil bir mesele olarak" yürüttüğü ve sorumluların adalet önüne çıkarılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Futbol sahasının altından Tunç Çağı çıktı: 3.500 yıllık keşif görenleri hayrete düşürdü Futbol sahasının altından Tunç Çağı çıktı: 3.500 yıllık keşif görenleri... Haberi Görüntüle

"İSRAİL SAVAŞ KURALLARINA UYMUYOR"

Savaşın da kuralları olduğunu hatırlatan Han,  "Silahlı çatışmalarda geçerli olan hukuk, içi boş veya anlamdan yoksun hale getirilecek şekilde yorumlanamaz. Defalarca vurguladığım üzere, hukuka uymayanlar, mahkeme daha sonra yetkisi uyarınca harekete geçtiğinde şikayet etmemelidir." ifadesini kullandı.

İsrail'in savaş hukukuna aykırı davrandığını tekrarlayan Han, "Ofisim işlendiği iddia edilen her türlü suçu aktif bir şekilde soruşturmaktadır. Yasaları ihlal edenlerden hesap sorulacaktır.” uyarısında bulundu. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading