banner2

Uçan bomba büyüyor: Yeni kamikaze dronlarla yine katliam yapacaklar!

Rusya İran'dan aldığı Şahid-136 tipi kamikaze dronların depoda azalması üzerine Tahran'a yeni sipariş verdi. Fakat İran bu kez Şahid-136'dan daha büyük harp başlığına sahip Arash-2'leri gönderiyor. Cephede gerileyen Ruslar, Belarus ordusuyla birlikte kuzeyden yeni bir cephe açmaya hazırlanıyor.

Dünya 15.10.2022, 23:59 16.10.2022, 02:47
Abone ol
Uçan bomba büyüyor: Yeni kamikaze dronlarla yine katliam yapacaklar!

Ukrayna'ya yönelik saldırılarda İran yapımı kamikaze dron Şahid-136'ları kullanan Rus ordusu, bu silahların envanterde azalması üzerine Tahran'a yeni sipariş verdi.

Arash-2 dron

Ukrayna kaynaklarının iddiasına göre Ruslar, İran'dan bu kez Arash-2 adında kamikaze dron alacak. Şahid-136'lardan daha ağır harp başlığı taşıyablen kamikaze İHA'nın 1700 kilometre menzili bulunduğu belirtiliyor. Bu araç İranlı general Kiyumers Haydari tarafından bir süre önce tanıtılmış ve İsrail'e yönelik saldırılar için geliştirildiğini ileri sürmüştü.

ŞAHİD-136 TÜKENMEYE YÜZ TUTTU

Şahid-136 dron 

Rusya'nın Arash-2 adlı kamikaze dron siparişi verdiği bilgisi İran ordusuna yakın Telegram hesaplarında da duyuruldu. Kerç Boğazı'ndaki Kırım Köprüsü'nün tahrip edildiği saldırının ardından Ukrayna kentlerini yoğun biçimde bombalayan Rusya, seyir füzelerinin yanında Şahid-136 dronlarını da kullanmıştı. Ancak bu mühimmatın hayli azaldığı belirtiliyor. 

İran yapımı dronların bir kısmı Ukraynalılar tarafından böyle düşürüldü.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksi Reznikov, Rus ordusunun elinde İran dronlarından 300 adet kaldığını duyurdu. Reznikov bu nedenle Rusların İran'dan yeni parti mühimmat siparişi verdiğini belirtti. İran dronlarına önlem olarak Ukrayna güçlerine ek anti-jam/sinyal kesici sistemler gönderilmesi bekleniyor. 

ZIRH DELİCİ ROKET VE HUMWEE GELİYOR

Amerikan ordusu Humwee tipi zırhlı araçlardan 200 tane Kiev'e gönderecek.

Bu arada hem Donbass hem de Herson cephesinde Rus askerlerini gerileten Ukrayna ordusu yakında yeni zırhlı araçlar ve HIMARS füzeleriyle teçhiz edilecek. Ukrayna'ya 725 milyon dolarlık yeni yardım paketi açıklayan ABD yönetimi, 23. sevkiyat paketi kapsamında Ukrayna'ya HIMARS, topçu mühimmatı, geliştirilmiş güdümlü top mermileri, zırh delici topçu roketi, anti-tank silahları ve 200 adet Humwee zırhlı araç gönderileceğini duyurdu. 

BELARUS KUZEYDEN YENİ CEPHE AÇABİLİR

Aleksandr Lukaşenko

Rusya ise Ukrayna'ya saldırılar için yakında yeni bir cephe açmaya hazırlanıyor. Belarus'a asker sevk etmeye başlayan Moskova, burada Belarus ordusuyla birlikte Ukrayna topraklarına saldırı hazırlığı yapıyor. 24 Şubat'ta başlayan işgalin ilk günlerinde olduğu gibi, kuzey hattından Kiev'e doğru yeni bir taarruz başlamasının an meselesi olduğu belirtiliyor. Savaşa hazırlanan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, 'terör tehlikesinin arttığı' gerekçesiyle ülkede bir çeşit sıkıyönetim ilan etti. 

ÖLDÜRÜLEN RUS SAYISI 65 BİNE YAKLAŞTI

Kiev yönetimi ise Rus kayıplarında son bilançoyu duyurdu. Savaşta sekizinci ay geride kalırken Rus ordusunun yaklaşık 65 bin personel kaybettiği belirtiliyor. Buna yakın bir miktarda askerin de yaralanarak savaş dışı kaldığı düşünüldüğünde toplam kayıp sayısının 100 bini geçmiş olabileceği ileri sürülüyor. 

Konuya ilişkin son açıklamasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, "Düşmanın öldürülen personel sayısı 65 bine yaklaşıyor. Pek çok Rus vatandaşı Kremlin'deki bir avuç insanın ihtirası yüzünden canından oldu. Öldürülen asker sayısı 100 bini geçse bile bu Kremlin'i düşünmeye sevk etmeyecektir. Bu canice savaşa katılmak istemeyen ama cepheye gönderilen Rusya vatandaşlarına bir kez daha hatırlatacağım. Ukrayna ordusuna teslim olan herkese iyi davranılacak. Bu işin sonunda Ukrayna kesin bir zaferle birlikte kendisine ait olan her şeyi geri alacaktır" diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!