banner2

Üç adet İHA'yı daha imha ettiler... Patriot füze stokları tükeniyor

Yemen'de İran destekli Husilerin Suudi Arabistan'a gönderdiği 3 İHA imha edildi.

Dünya 03.01.2022, 00:19
Abone ol
Üç adet İHA'yı daha imha ettiler... Patriot füze stokları tükeniyor

Yemen'de hükümet güçlerine destek veren Arap koalisyonu, İran destekli Husilerin, Suudi Arabistan'ın güneyine gönderdiği 3 insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yayımlanan koalisyonun yazılı açıklamasında, Yemen'in başkenti Sana'dan ülkenin güneyindeki Necran bölgesine İHA'larla saldırı düzenlendiği belirtildi.

Uluslararası Sana Havalimanı'ndan havalanan 3 İHA'nın, Suudi Arabistan hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği bilgisinin yer aldığı açıklamada, Husilerin sivilleri kalkan olarak kullanarak İHA'ları havalandırdığına işaret edildi.

Açıklamada, Yemen'den gelebilecek tehditlere karşı gerekli tedbirlerin alınacağı kaydedildi.

İKİ GÜNDE 6 İHA OLDU 

Arap koalisyonu, dün de Suudi Arabistan'a yönelik saldırı için havalanan 3 İHA'yı düşürdüğünü açıklamıştı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

STOKLAR TÜKENMEK ÜZERE 

Husiler, sık sık Suudi Arabistan'ın güney bölgelerini balistik füze ve İHA'larla hedef alıyor.

Suudi Arabistan ise ortalama 10 bin dolara mâl olan İHA'ları 1 milyon dolarlık Patriot füzesiyle imha ediyor. Geçtiğimiz yıl boyunca 400'e yakın İHA saldırısına maruz kalan Riyad'da Patriot füze stokları tükenmek üzere. Veliaht Prens Muhammed bin Selman yönetimindeki ülke bu nedenle ABD'den yeni füze sipariş etmişti.  

RİYAD'DA SIRADANLAŞAN BİR GÖRÜNTÜ...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!