banner2

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde yeni yol haritası: 3 önemli tarihe dikkat çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu'nun yapıldığı New York'ta Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüştü. Yunan gazetesi Kathimerini, iki ülke arasındaki olumlu havaya dikkat çekerken çizilen yol haritası ile ilgili değerlendirmede bulundu. Yeni yol haritasına göre 3 önemli tarihe dikkat çekildi.

Dünya 21.09.2023, 09:09 21.09.2023, 09:35
Abone ol

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile dün bir araya geldi. Görüşme, basına kapalı yapıldı.

Yapılan görüşmede, iki liderin Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde mevcut olumlu iklimi ve bunu muhafaza etme kararlılıklarını teyit ettikleri bildirildi.

İŞTE GÖRÜŞMEDE ELE ALINAN KONULAR

İletişim Başkanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, iki liderin, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde mevcut olumlu iklimi ve bunu muhafaza etme kararlılıklarını teyit ettikleri bildirilerek şunlar kaydedildi:

"Liderler, Dışişleri Bakanlarının 5 Eylül'de Ankara'da gerçekleştirdikleri toplantıda mutabık kalınan, iki ülke arasındaki temaslara ilişkin aşağıda kayıtlı unsurları da içeren yol haritası ve zaman çizelgesini de teyit etmişlerdir. Buna göre, siyasi diyalog ve pozitif gündemden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılarının ekim ortasındaki toplantıları, kasım ayındaki Güven Arttırıcı Önlemler toplantıları ve 7 Aralık'ta Selanik'te düzenlenecek Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısı hayata geçirilecektir."

GÖÇ KONUSU

İki liderin ayrıca bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Özellikle, Akdeniz bölgesinde yaşanan ve yakın geçmişte her iki ülkeyi de büyük ölçüde etkileyen doğal afetler ve iklim krizi olgularını ele aldılar. İki lider, sivil koruma alanındaki ikili işbirliğinin yüksek öncelikli olarak güçlendirilmesi hususunda mutabık kaldılar. Göç konusunun her iki ülke için ortak bir sınama olduğu bilinciyle bu meselenin ele alınması için birlikte çalışma konusunda da anlaşma sağladılar. Dışişleri Bakanları, üzerinde mutabık kalınan yol haritasının ileriye götürülmesi amacıyla çalışma ve eş güdümü sürdürmekle görevlendirildiler."

YENİ YOL HARİTASI ÜZERİNDE MUTABAKATA VARILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis arasında yapılan görüşme Yunan medyasında geniş yer aldı. Yunan gazetesi Kathimerini, yapılan görüşme ile ilgili Rum tarafından aldığı bilgileri manşetine taşıdı. Olumlu hava ve atmosferin sürdürülmek istendiğinin altının çizildiğinden bahsdilen haberde bir 'yol haritasından' bahsedildi. Söz konusu haberde "Miçotakis ve Erdoğan, 5 Eylül'de dışişleri bakanları tarafından yapılan toplantıda belirlenen iki ülke arasındaki temasların yol haritası üzerinde mutabakata vardı" dedi.

3 ÖNEMLİ TARİHE DİKKAT ÇEKİLDİ

Gazeteye göre yol haritasında 3 madde yer alıyor:

1. Ekim ayı ortasında siyasi diyalogdan sorumlu kişilerle toplantılar yapılacak ve dışişleri bakan yardımcıları arasında olumlu bir gündem olması sağlanacak.
2. Güven artırıcı önlemlere ilişkin toplantılar kasım ayında yapılacak.
3. 7 Aralık'ta ise Selanik'te Yunanistan-Türkiye Yüksek İşbirliği Konseyi toplantısı yapılacak.

BİRÇOK KONUDA KUTABIK KALINDI

Yunan gazetesi ayrıca  Erdoğan ve Miçotakis'in bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduğunu yazdı. Yakın zamanda iki ülkenin de ciddi doğal afetler yaşadığı Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere iklim krizini ve etkilerini de ele alan liderler Sivil Koruma alanında iş birliğinin güçlendirilmesinin öncelik olduğu konusunda da mutabık kaldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!