banner2

Türkiye'ye ambargo uygulayan Kanada'dan TB3'e övgü: Daha iyi daha büyük

Kanada basınından The EurAsian Times, Baykar tarafından milli ve özgün imkanlarla geliştirilen Bayraktar TB3'en övgüyle bahsederken "Daha iyi, daha büyük, daha ağır" ifadelerine yer verdi.

Dünya 28.03.2023, 10:53 28.03.2023, 11:55
Abone ol
Türkiye'ye ambargo uygulayan Kanada'dan TB3'e övgü: Daha iyi daha büyük

Baykar'ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), teknik özellikleri ve güçlü donanımıyla dünyayı mest etmeye devam ederken Kanada basınından dikkat çeken bir haber yayımlandı.

Kanada basınından The EurAsian Times, Baykar tarafından milli ve özgün imkanlarla geliştirilen Bayraktar TB3'en övgüyle bahsederken "Daha iyi, daha büyük, daha ağır" ifadelerine yer verdi.

AMBARGO UYGULANMIŞTI

Hatırlanacağı gibi Kanada, Bayraktar SİHA'lara yönelik kamera ambargosu uygulamıştı. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Halihazırda yerlisi ülkemiz tarafından geliştirilip üretilip, yurt içi ve yurt dışında dahi kullanıma sunulmuşken bizim için herhangi bir problem oluşturmaz." ifadelerini kullanmıştı.

Söz konusu haberde görücüye çıkarılan TB3 SİHA'nın, TB2'nin Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki muharebe başarısı nedeniyle ilgi odağı haline geldiği ifade edildi;

TB3'ün, selefinden daha iyi yeteneklerle donatılmasına ve denizlerdeki konuşlandırılmasına ek olarak ihracatta da önemli pay alacağına inanılıyor.

The EurAsian Times'ın haberinde TB3 SİHA'nın, kanatlarının altına yerleştirilmiş akıllı silahlarla taarruz operasyonlarının yanı sıra istihbarat, keşif ve gözetleme görevleri de icra edebilme kapasitesine sahip olduğuna dikkat çekildi.

Bayraktar TB3'ün, uçak gemilerinde kullanılabilen katlanabilir kanatlar şeklinde özel yetenekler sayesinde yurt dışında silahlı operasyonlar yürütebileceği ifade edildi.

UZAK NOKTALARDAN KUMANDA EDİLEBİLİYOR

Silahlı İnsansız Hava Aracı'nın görüş hattı ve görüş hattı ötesi iletişim yeteneklerinin, çok uzak noktalardan da kumanda edilebildiği hatırlatıldı. TB3, Baykar'ın güçlü TB taarruz uçağı serisinin en son versiyonu. TB3, gemilerde çalışan bir deniz uçağı.

KIZILELMA'NIN YANINDA UÇACAK

Öte yandan Aero Time adlı internet sitesi de Bayraktar TB3'ün katlanır kanatlara sahip olduğuna dikkat çekti ve şu ifadelere yer verdi; 

''Karada konuşlu selefi Bayraktar TB2'den biraz daha büyük olan TB3, 280 kilograma kadar artırılmış taşıma kapasitesi sunuyor. İlk olarak Ekim 2020'de duyurulan insansız hava aracının, TCG Anadolu amfibi hücum gemisinde çalıştırılması planlanıyor. TB3, Bayraktar Kızılelma'nın yanında uçacak.''

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!