Türkiye'nin ŞİÖ hedefi Almanya'yı rahatsız etti: Yine ekonomik yaptırımlarla tehdit ettiler

Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye olma hedefine Almanya’yı rahatsız etti. Alman politikacılar, Şanghay İşbirliği Örgütü'ne olası bir üyelik halinde Türkiye'ye ekonomik yaptırımların uygulanması ihtimalini gündeme getirdi.

Dünya 21.09.2022, 02:05
Türkiye'nin ŞİÖ hedefi Almanya'yı rahatsız etti: Yine ekonomik yaptırımlarla tehdit ettiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in davetiyle Şanghay İşbirliği Teşkilatı zirvesine özel konuk olarak katıldı. Ziyaretin etkisi hala Avrupa’nın gündeminde… Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında Türkiye'nin hedefinin örgüte tam üyelik olduğunu açıkladı. Erdoğan’ın açıklamaların ardından Avrupa’da panik havası hakim… Alman hükümetinde yer alan partilerin politikacılarından, Türkiye'nin olası bir ŞİÖ üyeliğine tepki geldi.

ALMANLARDAN TÜRKİYE’YE EKONOMİK YAPTIRIM TEHDİDİ

Alman gazete Die Welt gazetesine açıklamalarda bulunan koalisyon ortağı Yeşiller Birlik/90 partisinin dış politika sözcüsü Jürgen Trittin, Türkiye'nin Çin ve Rusya'nın liderliğindeki örgüte katılma planları yapmasını eleştirdi.

Trittin gazeteye yaptığı açıklamada, "NATO ve Avrupa Birliği (AB) kendilerine, Erdoğan'ın başına buyruk tutumunu daha ne kadar sineye çekeceğini sormaları gerekiyor." dedi.

"Türkiye, NATO'nun Libya'daki silah ambargosunu denetlemesini engelliyor. Yunanistan'ın kıta sahanlığında gaz arıyor. NATO üyesi Türkiye, Avrupa'nın Rusya yaptırımlarının delinmesi için Çin'den daha fazlasını yapıyor. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini frenleyen Erdoğan şimdi de İran'la birlikte Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye olmak istiyor." ifadelerini kullanan Trittin, daha "sağlam bir Türkiye politikasının" uygulanmasının zamanının geldiğini savundu.

"TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN AĞIR BİR HATA TEŞKİL EDER"

Jürgen Trittin, ayrıca hiçbir NATO üyesinin örgütten ihraç edilemeyeceğine dikkat çekerek Türkiye'ye ekonomik yaptırımlar uygulanması üzerinde durulmasını istedi.

Hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) dış politika sözcüsü Nils Schmid ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın planlarını "büyük bir hata" olarak gördüğünü söyledi.

Erdoğan'ın ŞİÖ'ye üye olma planının "dikkati iç politikadaki sıkıntılardan başka yöne çekme manevrası" olduğunu belirten Schmid, "Dış politika açısından bu Batı'dan ve Batı değerlerinden uzaklaşma yönünde başka bir sembolik adım daha olur ve Türkiye'nin geleceği için ağır bir hata teşkil eder." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!