Türkiye'nin NATO'ya istemediği İsveç panikledi: Ambargo için bastıracağız

Bölücü terör örgütü PKK'nın misafirhanesi konumunda bulunan İsveç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO üyeliğine karşı olduğuna dair yaptığı açıklamalar sonrasında Türkiye'ye karşılık vermeye kalktı. İsveç Parlamentosu, AB'nin Türkiye'ye ambargo uygulaması için baskı yapacağını belirtti. İsveç'in Rusya tehdidine karşı NATO şemsiyesine girerek kurtulma şansı Türkiye'nin onayına bağlı

Dünya 13.05.2022, 22:26 13.05.2022, 23:08
Abone ol
Türkiye'nin NATO'ya istemediği İsveç panikledi: Ambargo için bastıracağız

Türkiye'yi bölmek isteyen Batı uydusu devletler işgal tehdidi altına girince Türkiye'ye muhtaç kaldı.

ÜLKEDE KORKU HAKİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in PKK misafirhanesi haline gelmesi nedeniyle NATO üyeliği konusunda olumsuz kanaat getirdiklerini açıklamıştı. Erdoğan'ın sözleri başta İskandinav medyası olmak üzere dünyada endişe oluşturdu.

TÜRKİYE'YE MUHTAÇ İSVEÇ'TEN HADSİZ AMBARGO TEHDİDİ

Haber 7'nin haberine göre, Erdoğan'ın sözlerine İsveç'ten ilk tepki parlamento kanadından geldi. İsveç Parlamentosu Türkiye'ye karşı AB nezdinde ambargo uygulanması için harekete geçileceğini duyurdu.

İsveç parlamentosu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinin ardından yaptığı açıklamada, İsveç'in Pazartesi günkü AB dışişleri bakanları toplantısında Türkiye'ye Avrupa Birliği nezdinde silah ambargosu uygulanması için faaliyet yürütüleceğini duyurdu.

TÜRKİYE İSTEMEZSE NATO ŞEMSİYESİ ALTINA GİREMEYECEKLER 

İsveç'in NATO'ya girebilmesi için üye 30 ülkenin tamamının onaylaması gerekiyor. Türkiye veto ederse İsveç ve Finlandiya NATO koruması altına giremez.

PKK'YA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORLAR

İsveç, NATO üyeliğine karşı çıkan Türkiye'nin olumsuz kanaatini siyasi bir temele dayandırmaya çalışırken, Stockholm hükümetinin bölücü terör örgütü PKK'ya uzun yıllardır kucak açması, destek vermesi, terörle iltisaklı yapılara onay vermesi "Batı demokrasilerindeki" iki yüzlü tavrını açıkça ortaya koyuyor. Terör örgütünün elebaşlarından çok sayıda isim İsveç'te adeta "ev sahibi" gibi ağırlanırken, İsveç bu gerçeği saklamaktan çekinmiyor, savunmaktan da geri durmuyor.

PKK ile İsveç'in yakınlığı istihbarat raporlarına da yansırken Türkiye'nin terör karşıtı operasyonları yine İsveç hükümeti tarafından her seferinde kınanıyor. Son olarak Perşembe günü Dışişleri Bakanı Ann Linde Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonlarını kınadığını açıklamış  “Uluslararası hukuku ihlal ediliyor, durum istikrarsızlaştırılıyor ve özellikle Kürtler için büyük insani sonuçlar doğurma riskini taşıyor." sözleriyle BM güvenlik konseyine, konuyu derhal ele alması gerektiği çağrısında bulunmuştu.

KUZEY AVRUPA'DA GÜNDEM TÜRKİYE

Öte yandan İsveç ve Finlandiya'nın Twitter gündemini Türkiye ve NATO kelimeleri süslüyor. İki ülkede de sosyal medya üzerinden en çok yazılan kelimeler gündemin en üst sıralarında.

İsveç'in Twitter gündemi

Finlandiya'nın Twitter gündemi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!