banner2

Türkiye'nin hamlesi Batı'yı korkuttu: Ya Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye olursa?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü'nde hedef üyelik açıklaması dünyanın batı ve doğu blokunda korkuya neden oldu. Doğu bloğunda söz konusu üyeliğin iki kutuplu sistemde dengeleri değiştireceğine yönelik beyanlar geliyor. Avrupalı siyasilerin açıklamaları Batı tarafında yaşanan korku ve paniği gözler önüne serdi.

Dünya 19.09.2022, 21:27
Abone ol
Türkiye'nin hamlesi Batı'yı korkuttu: Ya Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye olursa?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü'nde hedef üyelik açıklaması dünyanın batı ve doğu blokunda ses getirdi. Avrupalı siyasilerin açıklamaları Batı tarafında yaşanan korku ve paniği gözler önüne serdi.

BATI BLOĞUNU KORKUTTU!

Yeşiller Partisi Dış Politika Sözcüsü Trittin, SPD Dış Politikalar Uzmanı Schmid ve CDU/CSU Meclis Grubu Başkan Vekili Johann Wadephul, Şanghay İşbirliği Örgütü üzerinden Türkiye'yi hedef aldı. Türkiye'nin Batı'yı kandırdığını ileri süren Alman siyasetçiler, Türkiye'nin çok kutuplu dünyada birkaç siyasi seçeneğe ihtiyaç olduğunun farkına vardığını söyledi.

Doğu blokunda ise AB'ye üyelik konusunda tekrarlanan hayal kırıklıkları nedeniyle Türkiye'nin "Doğuya Bak" çabalarını hızlandırdığı ifade edildi. "Başarılı bir teklif, Türkiye'yi NATO'nun Avrasya grubuna katılan ilk üyesi yapacak" yorumları yapıldı.

Asya basınında yer alan analiz yazısında, "Türkiye artık Batı'ya entegre olmanın ne kadar zor olduğu konusunda giderek daha net bir tabloya sahip. Türkiye AB'ye katılmak için ilk olarak 1987'de başvurdu ve 1999'da aday statüsü aldı, ancak o zamandan beri müzakereler durgunlaştı" ifadeleri kullanıldı.

Uzmanlar, NATO üyesi Türkiye'nin söz konusu üyeliğinin ŞİÖ zirvesinde tam üye olan İran'dan çok farklı olduğu belirtildi. AB'nin aksine Şanghay İşbirliği Örgütü'nün üye devletlerin iç işlerine asla karışmadığına işaret edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!