Türkiye'nin çağrısı Finlandiya'da karşılık buldu: PKK'ya karşı adım atmaya hazırız

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan üçlü mutabakata ilişkin, "PKK'ya karşı ilave adımlar atmaya ve Türkiye'den bu konuda bilgi almaya hazırız" açıklamasında bulundu.

Dünya 01.07.2022, 07:58 01.07.2022, 08:15
Abone ol
Türkiye'nin çağrısı Finlandiya'da karşılık buldu: PKK'ya karşı adım atmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün NATO Liderler Zirvesi’nin kapanış oturumunun ardından basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İttifakımızın Ukrayna'ya desteği tamdır. Tüm çabalarımız ateşkes içindir. İsveç ve Finlandiya ile imzalanan mutabakat ile ilgili, "Elde edilmiş diplomatik bir zafer" derken İsveç'in 73 teröristin iadesi için söz verdiğini hatırlattı.

''PKK'YA KARŞI ADIM ATMAYA HAZIRIZ''

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya ile imzaladığı mutabakatın ardından Helsinki hükümetinden önemli bir açıklama geldi. Açıklamayı Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto yaptı. Haavisto, "PKK'ya karşı ilave adımlar atmaya ve Türkiye'den bu konuda bilgi almaya hazırız" dedi.

TERÖR SUÇLULARININ İADESİ

Dışişleri Bakanı, terör suçlularının Türkiye'ye iadesi konusunda kendi yasalarını izlediklerini belirtti.  Aynı zamanda terör şüphelilerinin iadesi hakkında Türkiye'yle iş birliği vurgusu yapıldı.

4.MADDEYİ İŞARET ETTİ

PYD/YPG ve FETÖ'yü terör örgütü olarak tanıyıp tanımayacakları sorulan Haavisto, üçlü muhtıra metninin 4. maddesini işaret etti. Finlandiyalı Dışişleri Bakanı PYD/YPG ve FETÖ'ye destek vermediklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!