Türkiye'nin başarısı Avrupa'yı salladı! Dikkat çeken analiz: Akdeniz'in efendisi Erdoğan

Türkiye'nin başarısı Avrupa'nın gündeminde. Rusya-Ukrayna savaşında izlediği tarafsız politikayla barış için çaba gösteren ve dünyayı etkileyen tahıl krizinin çözümünde önemli rol oynayan Türkiye’nin başarısını İtalyanlar kayıtsız kalamadı. , İtalyan basını dikkat çeken bir analiz yayınladı. Italia Oggi'de yer alan "Akdeniz'in efendisi Erdoğan" başlıklı yazıda Türkiye'nin başarılarını ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın hamlelerini kaleme alındı.

Dünya 09.08.2022, 23:54
Türkiye'nin başarısı Avrupa'yı salladı! Dikkat çeken analiz: Akdeniz'in efendisi Erdoğan

İtalyan basını dikkat çeken bir analiz yayınladı. Italia Oggi'de yer alan "Akdeniz'in efendisi Erdoğan" başlıklı yazıda, "Türkiye, NATO’da Rusya’ya yaptırımları reddediyor, Brüksel ile ilişkileri iyi tutarak savaş halindeki taraflar arasında arabulucu olarak kendisini öne sürüyor” denildi. İtalyan basını, Türkiye'nin başarılarını ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın hamlelerini kaleme aldı.

"AKDENİZ'İN EFENDİSİ ERDOĞAN"

İtalya basınından Italia Oggi'de yer alan "Akdeniz'in efendisi Erdoğan" başlıklı yazıda, "Türkiye, NATO'da Rusya'ya yaptırımları reddediyor, Brüksel ile ilişkileri iyi tutarak savaş halindeki taraflar arasında arabulucu olarak kendisini öne sürüyor." denildi.

Ankara'nın, diğer taraftan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile diyaloğu sürdürdüğü anımsatılarak, "Öte yandan Ukrayna'ya İHA tedarik ediyor ve (Devlet Başkanı Vladimir) Zelensky'nin teşekkürlerini alıyor." ifadesi kullanıldı.

TÜRKİYE SURİYE KONUSUNDA BAŞ ROL OYUNCUSU

Türkiye'nin, Suriye krizinin çözümü konusunda "başrol oyuncusu" haline geldiği de anlatılırken, "Bu şekilde herkesle diyalog kurabiliyor. Orta Doğu'nun çetrefilli meselelerinde yer alıyor." tespitine yer verildi.

Yazıda ayrıca, ülke dışındaki girişimlerinde de kararlı tutum sergileyen Erdoğan'ın, uluslararası sahnedeki hızlı yükselişinin Avrupa'yı düşünmeye sevk etmesi gerektiği aktarıldı.

"TÜRKİYE, AKDENİZ'İN GERÇEK GÜCÜ HALİNE GELİYOR"

Bu duruma gerekçe olarak, "Çünkü Türkiye, siyasi ve ekonomik bağlamda Akdeniz'in gerçek gücü haline geliyor. Fakat Avrupa, tepki verme acizliğini bir kez daha gösteriyor: Avrupa'nın sınırlarındaki bir savaş dahi onu, içinde bulunduğu uyku sersemliğinden çıkaramadı." görüşü paylaşıldı.

TÜRKİYE’NİN SAVUNMA SANAYİ GÜÇLENİYOR

2025 yılında 90 milyon nüfusa sahip olması beklenen Türkiye'nin savunma sanayiini güçlendirirken ve Akdeniz'de belirleyici hale gelirken, Avrupa Birliği ülkelerinin ortak bir orduyu dahi bir araya getirmeyi başaramadığına vurgu yapıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!