banner2

Türkiye'nin arabuluculuğu sonuç verdi! Rusya ile Ukrayna arasında 200 savaş esiri mübadelesi yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin ve Zelenski ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonrası Rusya ve Ukrayna arasında 200 savaş esiri mübadelesinin yapıldığı açıklandı.

Dünya 22.09.2022, 10:19 22.09.2022, 13:10
Abone ol
Türkiye'nin arabuluculuğu sonuç verdi! Rusya ile Ukrayna arasında 200 savaş esiri mübadelesi yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ve Ukrayna liderleri ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonrası 200 savaş esiri takasının gerçekleştiği açıklandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki Türkevi'nde gazetecilere ABD ziyaretini değerlendirdiği söyleşide, Türkiye'nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu belirterek, Rusya ve Ukrayna arasında barışın tesisine yönelik çabalarının devam ettiğini söyledi.

ERDOĞAN'DAN PUTİN VE ZELENSKİ'YE TEBRİK

Esir mübadelesine imkan verdikleri için Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'e teşekkür eden Erdoğan, "Bu süreçte gayret gösteren bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum." dedi.

ABD'DEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR 

Diğer yandan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna ve Rusya arasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye'ye teşekkür etti.

Türkiye'nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna arasında gerçekleşen esir takasına ilişkin Sullivan, Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Sullivan, "Tahıl anlaşmasındaki liderliğinin yanı sıra, Ukrayna ve Rusya arasındaki esir takasındaki arabuluculuğu nedeniyle Türk hükümetine teşekkür ederim." ifadesini kullandı.

ZELENSKİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR ETTİ

Zelenski de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gerçekleşen takas için teşekkürlerini iletti. 

Zelenski, söz konusu takasla aralarında ölüm cezasına mahkum edilenlerin de olduğu 215 Ukraynalıyı kurtardıklarını belirterek bu konuda Rusya ile arabuluculuk üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

5 KOMUTAN SAVAŞ SONUNA KADAR TÜRKİYE'DE KALACAK

Takasla geri alınan taburun 5 üyesinin güvenlik amaçlı Türkiye’de bulunduğunu kaydeden Zelenskiy, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. Azov’un 5 komutanı, Erdoğan’ın özel kontrolü altında Türkiye’de güvende tutulacak. Bunlar Sergey Volınski, Svyatoslav Palamar, Denis Prokopenko, Oleg Homenko, Denis Şlega. Bir daha Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarım.” ifadesini kullandı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!