Yandex Metrica

Sitede Ara

Türkiye NATO zirvesinde gündemi belirleyecek: Dünya medyası 'odadaki fil'i yazdı

Türkiye NATO zirvesinde gündemi belirleyecek: Dünya medyası 'odadaki fil'i yazdı

Uluslararası medya kuruluşları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington'daki NATO zirvesinde vereceği mesajları ve Türkiye'nin tutumunu mercek altına aldı. Türkiye'nin aylardır abluka altında olan ve yoğun bombardımana maruz kalan Gazze'yi gündeme taşıyacağını yazan gazeteler, Erdoğan'ın zirvenin gündemini değiştireceğini belirtti.

Dünya

10.07.2024, 12:05

Yoğuhn diplomasi turuna devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği ABD'nin başkenti Washington'daki temaslarına başladı.

Zirvede birçok liderle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğam'ın NATO çantasında, küresel meselelerden bölgesel ve ikili konulara kadar uzanan çok sayıda dosya yer alacak. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Rusya-Ukrayna savaşı, Karadeniz’in güvenliği ve Ortadoğu’daki gelişmeler Erdoğan’ın gündemindeki en sıcak başlıklar olarak öne çıkıyor.

TRHaber Gazze'den bildiriyor. İnci’nin Gazze günlükleri-1 TRHaber Gazze'den bildiriyor. İnci’nin Gazze günlükleri-1 Haberi Görüntüle

''GAZZE, NATO ZİRVESİNDE ODADAKİ FİL''

Dünya medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarihi NATO zirvesinde gündemi değiştireceğini yazdı.

'Gazze, NATO zirvesinde odadaki fil' başlığıyla okurlarının karşısına çıkan Amerikan The Washington Post gazetesi sunduğu analizde ana gündemin Rusya-Ukrayna savaşı olduğunu belirtti. Gazete, ayrıca en az bir üyenin  Gazze'yi gündeme taşıma niyetinde olduğunu yazdı.

Söz konusu analizde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın soykırımın başından bu yana İsrail'i sert şekilde eleştirdiği hatırlatıldı. Erdoğan'ın Washington'a gitmeden önce zirvede aylardır abluka altında olan ve yoğun bombardımana maruz kalan Gazze'ye dikkat çekme isteğini dile getirdi.

Amerikan New York Times gazetesi de 'Batı'nın yeni gözlüklere ihtiyacı var' başlıklı analizinde NATO üyelerinin Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı ve savaşın en iyi şekilde nasıl biteceğine dair birlikte karar almalarının hayati olduğuna dikkat çekti.

Hedef 2025: 5. Nesil savaş uçağı, denizaltılar ve uçak gemisi: Her şey yerli ve milli üretim! Hedef 2025: 5. Nesil savaş uçağı, denizaltılar ve uçak gemisi:... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'YE UYGULANAN SİLAH AMBARGOSU

Al Monitor ise tarihi zirvede Ankara'nın Türkiye'ye uygulanan silah ambargosu ve bazı ittifak üyelerinin eli kanlı terör örgütü PKK'yla olan ilişkilerine odaklanacağını belirtti. Gazete, geçmişteki F-35 programından çıkarılma adımını da hatırlattı. Haberde, Türkiye'ye göre Suriye'nin kuzeyindeki YPG terör örgütü konusunda sorun yaşanan üç ülkenin ABD, İngiltere ve Fransa olduğu aktarıldı.

Al Monitor gazetesi, NATO zirvesinin Türkiye'nin tam üyelik hedeflediği Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinden hemen sonra gerçekleştiğini belirtip zamanlamanın altını çizdi.

Kuveyt haber ajansı KUNA 'Erdoğan, NATO zirvesinde Filistinlilere karşı uygulanan katliamı gündeme getirecek' başlığıyla okurlarının karşısına çıktı ve Ankara'dan yapılan açıklamaları servis etti.

Daha önce 200 yıl önce görülmüştü! Dünyanın en gizemli canlısı gagalı balina karaya vurdu Daha önce 200 yıl önce görülmüştü! Dünyanın en gizemli canlısı... Haberi Görüntüle

''NATO, UKRAYNA'DAKİ SAVAŞIN PARÇASI OLMAMALI''

'Erdoğan: NATO, Ukrayna'daki savaşın parçası olmamalı' başlığını kullanan İran haber ajansı Tasnim The New Arab ''Erdoğan Gazze'yi ele almak için tarihi NATO zirvesini kullanıyor'' ifadesini kullandı. Haberde Erdoğan'ın ittifak liderlerine Ortadoğu'daki savaşı bitirmek için çağrıda bulunacağını belirtti. 

Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi The National News, ABD'de düzenlenen NATO zirvesini 'Türkiye'den Hakan Fidan'ın ortaya çıkışına tanıklık edebiliriz' başlığını tercih etti. Ankara'dan Güney Kıbrıs'a yapılan uyarının Batı başkentlerinde şaşkınlıktan gözlerin fal taşı gibi açılmasına yol açtığını yazdı. 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading